Skip to main content

Yunanistan uçak bileti


Aatina Yunanca
avro 10,75 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Aydınlanma Günü (6 Ocak), Bağımsızlık Günü (25 Mart), Paskalya (Mayıs), Ohi Günü (28 Ekim), Noel Tatili (25, 26 Aralık)

Hem felsefenin hem de sanat, kültür ve bilimin beşiği olduğu düşünülen ve Helen Uygarlığının adımlarını izleyen Yunanistan, Antik Yunan’a giden mazisiyle son derece ilgi çekici bir destinasyon. Köklü tarihi mirası, binlerce yılın getirdiği kültürel birikim ve hayranlık yaratan doğal güzellikleriyle muhteşem bir çekim alanı yaratıyor ve yıl boyunca yüksek oranda ziyaret alıyor. Çok sayıda adaya da sahip ülke, bu özelliği ve toplamda 14 bin kilometreyi bulan kıyı şeridiyle deniz turizminde de oldukça büyük bir potansiyele sahip. Genellikle taze deniz mahsullerinden oluşan mutfağı ise damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Ege Denizi’nin masmavi sularında, binlerce yıllık bir tarihe tanıklık ederek eğlenceli bir tatil için Yunanistan dünya üzerindeki en doğru tercihlerden biri. Siz de bu yolculuk için uçak biletinizinizi alırken Türk Hava Yolları’nı tercih ederek konforlu bir seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Yunanistan uçuşları

Türk Hava Yolları, Yunanistan’da üç farklı noktaya uçuyor: Atina, Selanik, Souda.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle yapılan Türk Hava Yolları uçuşları yaklaşık bir buçuk saat ile iki saat arasında sürüyor. Direkt olarak gerçekleştirilen seferlerde iniş noktaları Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı (ATH) ve Selanik Uluslararası Havalimanı (SKG) olarak değişiyor. Aktarmalı yapılan uçuşlarda yolculuk süresi bekleme süresine paralel farklılıklar gösteriyor.

Ülkenin en büyük havalimanı olan Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı (ATH) yılda yaklaşık 18 milyon yolcuya hizmet veriyor. Ortalama 6 milyon yolcu sayısıyla Kandiye kentinde bulunan Heraklion Havalimanı (HER) ise ikinci sırada. 5,3 milyon yolcu kapasitesiyle Selanik Uluslararası Havalimanı (SKG) üçüncü sırada gelirken; 4,6 milyon yolcuya hizmet veren Rodos Havalimanı (RHO) ile 2,8 milyon yolcuya ev sahipliği yapan Hanya’daki Ioannis Daskalogiannis Havalimanı (CHQ) da ülkenin en yoğun havalimanları arasında yer alıyor.

Ege’nin hareketli ülkelerinden biri olan Yunanistan hem ana kara hem de adalar üzerinde kutlanan çok sayıda festivale ev sahipliği yapıyor. Bu organizasyonlar sırasında ülkenin aldığı talebe karşılık vermek üzere mevcut hava trafiği biraz daha yoğunlaşıyor.

Ülkenin en popüler festivallerinden olan Apokries, şubat ayında düzenleniyor. Üç hafta süreyle ülkenin farklı noktalarında çeşitli etkinliklerle gerçekleşen bu karnaval oldukça renkli anlara sahne oluyor. Mart ayında düzenlenen İskeçe Karnavalı süresince ise sokaklar birbirinden iddialı ve renkli kostümler giymiş insanlarla hareketleniyor. Haziran ayında düzenlenen Patras Uluslararası Film Festivali ve temmuz ayında yapılan Kalamata Uluslararası Dans Festivali ve kasım ayında gerçekleşen Selanik Uluslararası Film Festivali, ülkede kültür-sanat alanında yapılan en iddialı festivallerden birkaçı. Atina ve Epidaurus Festivali ise yine kültür-sanat alanında yapılan organizasyonlar arasında şüphesiz en etkileyicisi. Festival kapsamında başkentin Akropolis tepesinde ve yaklaşık iki saat sürüş uzaklıktaki Epidaurus Antik Kenti’nde binlerce yıllık amfitiyatrolarda düzenlenen opera, klasik müzik ve tiyatro etkinlikleriyle katılımcılar adeta büyülü anlar yaşıyor.

Bu festivaller sırasında Yunanistan’da olmak ve eğlence, sanat ve tarih kokan o atmosferi solumak gerçekten çok özel bir deneyim. Ancak uçuşlarda ve şehirlerde olabilecek kalabalığı da göz önünde bulundurarak seyahat planınızı olabildiğince erken oluşturmanızda fayda var.

Gezilecek yerler

Yunanistan gezilecek yerler

Ülkenin başkenti ve ilk temas noktası olan Atina, son derece keyifli bir metropol. Binlerce yıl öncesinden günümüze gelen çok değerli tarihi mirasların yanı sıra hareketin eksik olmadığı sokakları, lezzetli yemekleri, kolayca iletişime geçebileceğiniz sıcakkanlı insanlarıyla Atina, pek çok kişinin favori destinasyonları arasında bulunuyor. Akropolis şehrin en önemli simgelerini oluşturuyor. Bu antik alanın hemen çıkışındaki Akropolis Müzesi ise şehrin ve ülkenin tarihine dair önemli ipuçları bulunuyor. Sintagma Meydanı Atina’nın kalbi kabul edilirken; rengarenk sokaklarla çevrili Plaka ve ikinci el pazarının da bulunduğu Monastiraki şehrin en hareketli mahalleleri.

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Selanik, kültürel anlamda ülkenin en önemli merkezlerinden biri. Yunanistan’ın en eğlenceli şehirleri arasında da öne çıkan Selanik, oldukça fazla sayıda turistik noktaya sahip. Atatürk Evi Müzesi, Aristotelous Meydanı, Beyaz Kule, Selanik Arkeoloji Müzesi, Agia Sofia Kilisesi bunlardan birkaçı.

Bunun yanı sıra çok sayıda turistik adayla da tatilcilerin popüler destinasyonu olan Yunanistan, deniz ve güneş ikilisini konuklarıyla cömertçe paylaşıyor. Volkanik kumsallarıyla öne çıkan Santorini, plaj partileriyle meşhur Mykonos, Tapınak Şövalyeleri’nin sürüldüğü ve Kelebekler Vadisi ile büyüleyici güzellikte bir atmosfer sunan Rodos, Hipokrat’ın doğduğu topraklar olan Kos, Pisagor’un köyüne ev sahipliği yapan Samos, Nea Moni Manastırı’nın bulunduğu Sakız (Chios) ve ülkenin en büyük ve yeşil alanına sahip adası Midilli (Lesvos) Yunanistan’ın en popüler tatil adaları arasında yer alıyor.

Adalara gidişlerde iç hatlar uçuşlarından yararlanabilir; ya da feribot seferlerini değerlendirebilirsiniz. Ancak ada içindeki ulaşımınız için araç kiralama seçeneklerini incelemenizde fayda var.

Yunanistan popüler şehirler