Skip to main content

ÖDÜLLER

2024 Ödelleri Detaylı bilgi

Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları, havacılık sektörünün önde gelen organizasyonlarından APEX (Airline Passenger Experience Association) tarafından üçüncü kez 'World Class' ödülüne layık görüldü. Sadece 5 Yıldızlı havayolu markalarının aday gösterildiği 'World Class' kategorisinde ödül kazanarak, global ölçekte misafir deneyimi ve hizmet kalitesindeki liderliğimizi bir kez daha kanıtladık.

 

2024 APEX Yolcu Değerlendirmesinde Avrupa’nın En İyi Yemek & İçecek Ödülü

12 Haziran tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen törende, 1 milyondan fazla yolcunun geri bildirimlerine dayanarak belirlenen değerlendirme sonuçları kapsamında, 2024 yılında 'APEX Best in Food & Beverage in Europe' ödülüne layık görüldük.

2023 Ödülleri Detaylı bilgi

 1. APEX World Class 2023 (Sağlık Güvenliği, Hizmet Kalitesi Ve Sürdürülebilirlik Kriterlerine Göre En Yüksek Derece)

APEX’in YATES+ danışmanlığında sağlık güvenliği (safety - well being), sürdürülebilirlik (sustainability) ve misafir deneyimi (service - guest experience) kriterlerini baz alarak gerçekleştirdiği bağımsız denetimler sonucunda markamız bu sene sadece 8 havayolunun layık görüldüğü APEX World Class ödülünün sahibi oldu.

 1. APEX (Hava Yolu Yolcu Deneyimi Derneği) – 5 Yıldızlı Global Hava Yolu

Yaklaşık bir milyon uçuş dikkate alınarak gerçekleştirilen yolcu değerlendirmeleri sonucu markamız bu yıl da APEX tarafından “Beş Yıldızlı Global Havayolu” seçildi.

 1. 2023 APEX Yolcu Değerlendirmesinde Avrupa’nın En İyi Uçak İçi Eğlence Ödülü

Markamız, APEX’in YATES and Partners danışmanlığında sağlık güvenliği, sürdürülebilirlik ve misafir deneyimi kriterleri dikkate alınarak oluşturulan APEX Yolcu Seçimleri Ödülleri’nde (APEX Passenger Choice Award®) Avrupa’nın ‘’En İyi Uçak İçi Eğlence’’ ödülünü aldı.

 1. 2023 APEX Yolcu Değerlendirmesinde Avrupa’nın En İyi Yiyecek & İçecek Ödülü

Türk Hava Yolları, sunduğu üstün hizmet standardıyla dünyanın en güvenilir ve saygın havacılık organizasyonlarından biri olarak kabul edilen APEX (Havayolları Yolcu Deneyimi Derneği) tarafından 2 ödüle birden layık görüldü. APEX tarafından sunulan ödüller, İstanbul’da gerçekleşen gala yemeğinde sahipleriyle buluştu. Uçuşlarımızda Türk mutfağından ve Dünya mutfaklarından sunduğumuz eşsiz ikramlar sayesinde markamız  Avrupa’nın ‘’En İyi Yiyecek & İçecek ‘’ ödülünün sahibi oldu.

 1. “En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Havayolu” Türk Hava Yolları oldu

Hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerle havacılık sektörüne öncülük eden Türk Hava Yolları, uluslararası finans dünyasının saygın kuruluşlarından World Finance tarafından “En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Hava Yolu” ödülünün sahibi oldu. Bayrak taşıyıcı marka, geçen yıl da aynı ödüle layık görülmüştü.

İklim krizi havacılık sektöründe büyük zorlukları beraberinde getirirken; Türk Hava Yolları, gönüllü karbon dengeleme platformu CO2mission, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanımı, uçak içi sürdürülebilir ürünler ile uyguladığı atık yönetimi ve yolcularına sunduğu sürdürülebilir seyahat deneyimiyle ön planda yer almakta.

Alınan ödül ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat; “Türk Hava Yolları, 3 yıl içerisinde, dijitalleşme anlamında dünyanın ilk 3 hava yolundan biri olmayı stratejik hedeflerinden biri olarak belirlemiştir. Şirketimiz; ‘2050 Yılında Karbon Nötr Hava Yolu’ olma taahhüdü doğrultusunda; iklim değişikliği ile mücadele planlarına dahil ettiği ve 2022 yılı itibari ile başladığı Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF-Sustainable Aviation Fuel) kullanımını 2023 yılında ilave hatlar ekleyerek yaygınlaştırmıştır.” dedi.

2008’den bu yana karbon ayak izini azaltmak için 100’den fazla operasyonel optimizasyon projesi yürüten Türk Hava Yolları, 2022’de 57.581 ton yakıt tasarrufu sağlayarak 181.379 ton sera gazı salımının önüne geçti.

Dünya finans ve iş çevrelerince önemli bir referans olarak kabul edilen World Finance Sürdürülebilirlik Ödülleri, sürdürülebilirliğin çevresel, ekonomik ve sosyal alandaki üç boyutunda en iyi uygulama örneklerine sahip kuruluşlara veriliyor. Küresel bankacılık, finans ve sermaye piyasaları konusunda değerlendirme, yorum, makale ve haberlere ilişkin derlemelere yer veren World Finance, 2008 yılından bu yana farklı sektörlerde, alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle ülkelerin en iyi kurumlarını belirlemeyi hedefliyor.

 1. Avrupa’nın En iyi Hava Yolu
Skytrax tarafından İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Japonca ve Çince dillerinde toplanan milyonlarca yolcu geribildiriminin analizi sonucunda Türk Hava Yolları birçok önemli hava yolunu geride bırakarak Avrupa’nın En iyi Hava Yolu seçildi. Sekizinci kez aldığımız bu ödülün mutluluğunu yaşıyor, değerlendirmede bulunan yolcularımıza teşekkür ediyoruz.
 1. Güney Avrupa’nın En İyi Hava Yolu

Türk Hava Yolları olarak, birçok önemli hava yolunu geride bırakarak Avrupa’nın En iyi Hava Yolu seçilmenin gururunu yaşarken, aynı zamanda bölgesel hava yolları arasında Skytrax tarafından Güney Avrupa’nın En İyi Hava Yolu seçilmenin sevincini yaşıyoruz.

 1. Dünyanın En iyi Business Sınıfı İkram Servisi

Business sınıfında sunduğumuz ikramlar ile zirvede yerimizi aldık. Skytrax, 150’den fazla havayolu arasında yapmış olduğu denetimler sonucunda Türk ve Dünya mutfağından seçerek yolcularına sunduğumuz eşsiz tariflerimizi Dünyanın En İyi Business Class İkram Servisi ödülüne layık gördü. İkramlarımız ile ilgili detaylı bilgi için uçak içi ikram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Dünyanın En iyi Ekonomi Sınıfı İkram Servisi

25 yılı aşkın süredir devam eden çalışmaları ile Havacılığın Oscar’ı olarak kabul edilen Skytrax, dünya çapındaki objektif standartları ile ekonomi sınıfında sunduğumuz ikramlarımızı Dünyanın En İyi Ekonomi Sınıfı İkram Servisi ödülüne layık buldu. Bu ödül ile, ikramlarımızın Dünyanın her yerinde en iyisi olduğunu duyurmaktan büyük onur duyarız. İkramlarımız ile ilgili detaylı bilgi için uçak içi ikram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Avrupa’nın En İyi Ekonomi Sınıfı Koltuğu

Eşsiz deneyim anlayışımız ve konfora verdiğimiz değer ile layık bulunduğumuz ödülden gurur duyuyoruz. Skytrax, Ekonomi sınıfı koltuklarımızı Avrupa’nın En İyi Ekonomi Sınıfı Koltuğu olarak ödüllendirdi. Ekonomi sınıfı koltuklarımızda eğlence sistemi, ayarlanabilir baş ve ayak desteği ve uluslararası uçuşlarda 78 cm'ye çıkan koltuk aralığı ile seyahatlerinizde maksimum konforu sunmayı hedefliyoruz. Detaylı bilgi için Economy Class sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 Ödülleri Detaylı bilgi

 1. APEX World Class 2022 (Sağlık Güvenliği, Hizmet Kalitesi Ve Sürdürülebilirlik Kriterlerine Göre En Yüksek Derece)

APEX’in YATES+ danışmanlığında sağlık güvenliği, hizmet kalitesi ve sürdürülebilirlik kriterlerini baz alarak gerçekleştirdiği bağımsız denetimler sonucunda markamız dünyada sadece 7 havayolunun layık görüldüğü World Class Ödülü'nün sahibi oldu. Sektör profesyonelleri tarafından yapılan kapsamlı denetimlerle uluslararası güvenlik, refah, hizmet ve kapsayıcılık standartlarının değerlendirildiği bu kategori, tüm bu alanlarda standartlara ulaşıldığını ifade ediyor. Büyürken çevreye uyum ve saygıyı önceliklendiren, ayrıca hizmet kalitemizden ödün vermeyen anlayışımızla bu yıl ilk kez verilen bu ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

 1. APEX (Hava Yolu Yolcu Deneyimi Derneği) – 5 Yıldızlı Global Hava Yolu

Dünyanın en güvenilir ve saygın havacılık organizasyonlarından biri olarak kabul gören APEX (Hava Yolları Yolcu Deneyimi Derneği) tarafından değerlendirilen yolcu geri bildirimleri sonucunda "5 Yıldızlı Global Havayolu" seçildik.

 1. Tech Brands Turkey / Pazarlamasyon – Türkiye’nin En Teknolojik Havayolu Markası

Türkiye’nin en teknolojik markalarının ödüllendirildiği, NielsenIQ Türkiye işbirliği ile hayata geçirilen Tech Brands Turkey ödüllerinde “Türkiye’nin En Teknolojik Havayolu Markası” seçildik. 

 1. 2022 APEX Yolcu Değerlendirmesinde Avrupa’nın En İyi Yemek & İçecek Ödülü

1,2 milyon yolcunun oylarıyla belirlenen 2022 yılı değerlendirme sonuçları İrlanda'nın başkenti Dublin’de gerçekleştirilen törende duyuruldu. APEX’in yolcu geri bildirimlerine dayanarak yaptığı derecelendirmelerde, Avrupa’nın En İyi Yemek & İçecek Ödülü’ne layık görüldük. Ayrıca aldığımız iki ödülle Avrupa’da en fazla ödül alan hava yolu şirketi unvanını da kazandık.

 1. 2022 APEX Yolcu Değerlendirmesinde Avrupa’nın En İyi Koltuk Tasarımı Ödülü

1,2 milyon yolcunun oylarıyla belirlenen 2022 yılı değerlendirme sonuçları İrlanda'nın başkenti Dublin’de gerçekleştirilen törende duyuruldu. APEX’in yolcu geri bildirimlerine dayanarak yaptığı derecelendirmelerde, Avrupa’nın En İyi Koltuk Tasarımı Ödülü’ne layık görüldük. Ayrıca aldığımız iki ödülle Avrupa’da en fazla ödül alan hava yolu şirketi unvanını da kazandık.

 1. Skytrax - Avrupa’nın En İyi Hava Yolu

Ortaklığımız, Avrupalı birçok önemli hava yolunu geride bırakarak İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Japonca ve Çince dillerinde sunulan anketlerde milyonlarca yolcunun geri bildirimleriyle Avrupa’nın En iyi Hava Yolu seçilmiştir.

 1. Skytrax - Dünyanın En İyi Business Class İkram Servisi

Aldığımız ikram ödüllerine bir yenisini ekledik. Turkish Do&Co’nun Türk ve Dünya mutfağından seçtiği eşsiz reçetelerle Skytrax tarafından Dünyanın En İyi Business Class İkram Servisi ödülüne layık görüldük.

 1. Skytrax - Güney Avrupa’nın En İyi Hava Yolu

Eşsiz deneyim anlayışıyla yolcularına daima en iyi hizmet ve ürünleri sunan markamız, bölgesel hava yollarında arasında Güney Avrupa’nın En İyi Hava Yolu seçildi.

 1. Skytrax - Avrupa’nın En İyi Ekonomi Sınıfı

Sadece Business Sınıfı değil aynı zamanda Ekonomi Sınıfında da yüksek kalite anlayışıyla hizmet veren markamız Avrupa’nın En İyi Ekonomi Sınıfı ödülüne layık görüldü.

 1. Condé Nast Traveler - 2022 Readers' Choice Ödülü

(Küresel Havayolları Arasında İlk 3 Havayolundan Biri)

New York & Londra merkezli dünyaca ünlü seyahat ve yaşam dergisi Condé Nast Traveler’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği “Okuyucuların Seçimi” anketi sonucunda markamız “Küresel Havayolları Arasında İlk 3 Havayolundan Biri” seçildi.

 1. PAX International Readership Awards

Business Class Amenity Kit - Hackett London

Premium Economy / Economy Amenity Kit – Kültür Serisi

PAX International ve PAX Tech, 2022 PAX Readership ödüllerinin kazananlarını Hamburg'da düzenlenen özel bir törenle duyurdu. Markamız Hackett London ve Kültür serisi seyahat setleriyle ödüle layık görüldü.

2021 Ödülleri Detaylı bilgi

 1. APEX (Hava Yolu Yolcu Deneyimi Derneği) – 5 Yıldızlı Global Hava Yolu

Dünyanın en güvenilir ve saygın havacılık organizasyonlarından biri olarak kabul gören APEX (Hava Yolları Yolcu Deneyimi Derneği) tarafından “2021 Yılının Beş Yıldızlı Küresel Hava Yolu” seçildik. Bulutların üzerinde sunduğumuz konfor ve sağladığımız yolcu memnuniyeti, bu ödül ile APEX tarafından da onaylanmış oldu.

 1. APEX+Simpliflying - Health Safety Diamond Status (Hava Yolu Yolcu Deneyim Derneği ve Simplifyling, Sağlık Güvenliği Konusunda En Yüksek Derece)
Uygulamakta olduğumuz detaylı hijyen tedbirleri sonucunda APEX (Airline Passenger Experience Association) SimpliFlying ortaklığı tarafından 10’dan az havayoluna layık görülen en üst seviyedeki Diamond statüsünde ödüllendirildik.
 1. The Design Air – Design Airline of the Year, Europe 2021

Yeni havalimanı müşteri temas noktaları (lounge, check-in adaları, bilet hizmetleri ofisleri, vb.) ve kabin içi deneyim tasarımlarımızla (yeni Business ve Economy Class kabin tasarımı ve uçak içi ürünleri), yaratıcılığı ve inovasyonu ödüllendiren TheDesignAir ödüllerinde ‘2021 Yılının Avrupa Kıtasındaki En İyi Tasarıma Sahip Havayolu’ olarak seçildik.

 1. Fast Company Müşteri Deneyimi Ödülleri - Havayolu Sektörü Birinciliği

Fast Company Dergisi’nin 2020 yılında Turkcell Global Bilgi ile birlikte başlattığı, toplam 6 bin 319 kişi ile görüşülerek 15 bin 130 adet marka değerlendirmesi ile her sektörün en iyilerinin belirlendiği müşteri deneyimi araştırmasında 2021 yılında bir kez daha alanımızda birinci seçildik.

2020 Ödülleri Detaylı bilgi

 1. APEX (Hava Yolu Yolcu Deneyimi Derneği) – 5 Yıldızlı Global Hava Yolu

APEX (Airline Passenger Experience Association) tarafından 2020 yılı hava yolu değerlendirmeleri 9 Eylül 2019 tarihinde Los Angeles’ta düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Şirketimiz “APEX 2020 Beş Yıldızlı Hava Yolu Ödülü”ne layık görüldü. 2020 yılı değerlendirmesiyle üst üste üçüncü kez beş yıldızlı hava yolu olduk. Temmuz 2018 ile Haziran 2019 tarihleri arasında, dünya çapında yaklaşık 600 hava yolu şirketinin bir milyonun üzerinde uçuşunun yolcular tarafından puanlanması ile sonuçlar ortaya çıktı. Yolcular, değerlendirmelerini TripIt isimli uygulama aracılığı ile yapmaktalar. TripIt uygulaması en yüksek skorlu seyahat organizasyonu uygulaması konumundadır.

 1. Kristal Elma 2020: TK1919 Tarihi Yolculuk: 1 Kristal, 1 Gümüş

Türk Hava Yolları ailesi olarak 23 Nisan’ın 100. Yılında Dünyanın En Büyük Bayrağı’nı hep birlikte gökyüzüne açtık. Hatıra biletlerini oluşturan yaklaşık 10 milyon yolcumuz ile 19 Mayıs’ta TK1919 uçuşu ile Samsun’a “Dünyada En Çok Yolcuyla Gerçekleştirilen Saygı Uçuşu”nu yine birlikte gerçekleştirdik. Bu çalışmayla Kristal Elma Ödülleri’nde 1 Kristal ve 1 Gümüş ödül kazandık.

 1. Kristal Elma 2020 - TK1920 En Büyük Türk Bayrağı: 1 Gümüş, 1 Bronz

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tarihimizdeki en anlamlı uçuşlarımızdan birini gerçekleştirerek dünyanın en büyük bayrağını ülkemiz semalarına çizdik.

Kaptan Pilot Öner Samyel ve Kaptan Pilot Murat Gülkanat komutasındaki TC-JJF tescilli Boeing 777-300(ER) tipi uçağımızla, 23 Nisan saat 09:40’ta Esenboğa Havalimanı’ndan TK1920 sefer sayısı ile havalanmalarının ardından iki saat süren bir uçuşla bayrağımızdaki ay ve yıldız sembollerini gökyüzüne çizerek kırılması güç bir rekora imza attık.

Uçuş takip verilerinin yer aldığı canlı hava trafiği sitesi Flightradar24 üzerinden yoğun bir şekilde takip edilen ve çok sayıda izleyiciye ulaşan uçuş, basın organlarında kendine geniş yer buldu.

Tüm sosyal medya platformlarında yoğun bir biçimde etkileşim alan uçuşumuz, Twitter dünya gündeminde de trendtopic olarak yüzbinlerce sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Bu çalışmayla Her yıl "Reklamcılar Derneği" tarafından düzenlenen ve birçok dalda reklam sektöründeki kişi ve kurumların başarılı çalışmalarının ödüllendirildiği Kristal Elma Ödülleri’nde 1 Gümüş ve 1 Bronz ödül kazandık.

 1. Kristal Elma 2020 - Uçuşların Olmadığı Dönemde Sosyal Medyada Uçan Marka: 1 Bronz

Kristal Elma, Türkiye'de yapılan önemli "Reklam Ödülleri" yarışmalarından biridir. Her yıl "Reklamcılar Derneği" tarafından düzenlenen bu büyük organizasyonda birçok dalda reklam sektöründeki kişi ve kurumların başarılı çalışmaları ödüllendirilmektedir. Türk Hava Yolları olarak Hizmet kategorisinde Uçuşların Olmadığı Dönemde Sosyal Medyada Uçan Marka projemizle 1 Bronz ödül kazandık.

 1. Mediacat Felis Ödülleri - TK1919 Tarihi Yolculuk: 1 Felis, 4 Başarı

Türk Hava Yolları ailesi olarak 23 Nisan’ın 100. Yılında Dünyanın En Büyük Bayrağı’nı hep birlikte gökyüzüne açtık. Hatıra biletlerini oluşturan yaklaşık 10 milyon yolcumuz ile 19 Mayıs’ta TK1919 uçuşu ile Samsun’a “Dünyada En Çok Yolcuyla Gerçekleştirilen Saygı Uçuşu”nu yine birlikte gerçekleştirdik. Bu çalışmayla Mediacat Felis Ödülleri’nde 1 Felis ve 4 Başarı ödülü kazandık. 

 1. Mediacat Felis Ödülleri - TK1920 En Büyük Türk Bayrağı: 1 Felis, 1 Başarı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tarihimizdeki en anlamlı uçuşlarımızdan birini gerçekleştirerek dünyanın en büyük bayrağını ülkemiz semalarına çizdik.

Kaptan Pilot Öner Samyel ve Kaptan Pilot Murat Gülkanat komutasındaki TC-JJF tescilli Boeing 777-300(ER) tipi uçağımızla, 23 Nisan saat 09:40’ta Esenboğa Havalimanı’ndan TK1920 sefer sayısı ile havalanmalarının ardından iki saat süren bir uçuşla bayrağımızdaki ay ve yıldız sembollerini gökyüzüne çizerek kırılması güç bir rekora imza attık.

Uçuş takip verilerinin yer aldığı canlı hava trafiği sitesi Flightradar24 üzerinden yoğun bir şekilde takip edilen ve çok sayıda izleyiciye ulaşan uçuş, basın organlarında kendine geniş yer buldu. Tüm sosyal medya platformlarında yoğun bir biçimde etkileşim alan uçuşumuz, Twitter dünya gündeminde de trendtopic olarak yüzbinlerce sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Bu çalışmayla Mediacat Felis Ödülleri’nde 1 Felis ve 1 Başarı ödülü kazandık.

 1. Instachamp – TK1919 Tarihi Yolculuk: 11. Dönem Şampiyonu

Türk Hava Yolları ailesi olarak 23 Nisan’ın 100. Yılında Dünyanın En Büyük Bayrağı’nı hep birlikte gökyüzüne açtık. Hatıra biletlerini oluşturan yaklaşık 10 milyon yolcumuz ile 19 Mayıs’ta TK1919 uçuşu ile Samsun’a “Dünyada En Çok Yolcuyla Gerçekleştirilen Saygı Uçuşu”nu yine birlikte gerçekleştirdik. Bu çalışmayla, MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığında gerçekleşen ve belirli tarih aralıklarında Instagram’da yer alan reklamların pazarlama iletişimi performansının değerlendirilip ödüllendirildiği Instachamp yarışmasında TK1919 Tarihi Yolculuk projemizle 11. Dönem Şampiyonu ödülünü almaya hak kazandık.

 1. Fast Company – Deneyim Liderleri Ödülü

Fast Company ‘nin Türkiye’de farklı sektörlerde hizmet veren markaları müşteri gözünden, müşteri deneyimi olgunluk düzeylerini ölçmek amacıyla düzenlediği araştırmada, Müşteri Deneyiminde 15 Sektörün En İyileri seçildi. Biz de havacılık sektöründe Türk Hava Yolları olarak Deneyim Liderleri ödülüne layık görüldük. 

 1. Webrazzi Ödülleri 2020 - TK1919 Tarihi Yolculuk: Yılın Dijital Pazarlama Kampanyası

Türk Hava Yolları ailesi olarak 23 Nisan’ın 100. Yılında Dünyanın En Büyük Bayrağı’nı hep birlikte gökyüzüne açtık. Hatıra biletlerini oluşturan yaklaşık 10 milyon yolcumuz ile 19 Mayıs’ta TK1919 uçuşu ile Samsun’a “Dünyada En Çok Yolcuyla Gerçekleştirilen Saygı Uçuşu”nu yine birlikte gerçekleştirdik. Bu çalışmayla Webrazzi Ödülleri’nde ‘Yılın Dijital Pazarlama Kampanyası’ ödülünü kazandık.

2019 Ödülleri Detaylı bilgi

 1. TheDesignAir Ödülleri 2019 – “Avrupa'nın En İyi Dizayn Hava Yolu”

Yeni havalimanı müşteri temas noktaları (lounge, check-in adaları, bilet hizmetleri ofisleri, vb.) ve kabin içi (Dreamliner B787-9 Business ve Economy Class ile uçak içi ürünler) deneyim tasarımlarımızla, yaratıcılığı ve inovasyonu ödüllendiren TheDesignAir ödüllerinde ‘2019 Yılının Avrupa Kıtasındaki En İyi Tasarıma Sahip Hava Yolu’ olarak seçildik.

 1. A.L.F.A. Awards’ 2019 Ödül Töreni - Türk Hava Yolları yılın ‘Customer Brand’ Ödülü

“Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar”ın ve müşterileriyle sürdürülebilir bir ilişki kuran markaların ödüllendirildiği, en iyi müşteri deneyimini oluşturan markaların tüketici jürisi tarafından değerlendirildiği ‘A.L.F.A. Awards’ 2019 Ödül Töreni’nde yılın ‘Customer Brand’ ödülünün sahibi olduk.

 1. Travel Plus Ödülleri - Versace Amenity Kit, Kültür AŞ Relax Set ve Kangal çocuk kiti ile toplamda 3 Ödül

Her yıl düzenli olarak küresel ölçekli hava yolu şirketlerinin konfora yönelik hazırlanmış seyahat setlerini ödüllendiren Travel Plus organizasyonu, 2019 yılı için yaptığı değerlendirmeyi 7 Nisan tarihinde açıkladı. Travel Plus ödüllerinde Versace Amenity Kit, Kültür AŞ Relax Set ve Kangal çocuk kiti hizmetlerimiz ile toplamda 3 ödül aldık.

 • 1.LH BC’de servis ettiğimiz Versace Bayan ve Unisex kitlerimiz 4 farklı (Amerika, Orta Doğu, Avrupa/Afrika, Asya/Avustralasya) kategoriden oluşan Business Class kategorilerinden “Avrupa/Afrika kategorisi”nde ödül kazandı.
 • 2.LH Ekonomi sınıfı Türkiye varışında sunduğumuz Kültür A.Ş. Türk Motifli kitlerimiz “Premium Economy ve Economy Class” kategorilerinden “Ekonomi kategorisi”nde ödül kazandı.
 • 3.Kangal çocuk kitimiz “6 yaş üstü ve 6 yaş altı kategorileri”nden “6 yaş üstü kategorisi”nde ödül kazandı.
 1. 17. Altın Örümcek Ödülleri “ En İyi Mobil Uygulama”

Kullanıcılarımızın seyahat hayatını kolaylaştıran mobil uygulamamızla Altın Örümcek tarafından ilk kez bu kategoride sunulan “En İyi Mobil Uygulama” ödülünü kazandık. Böylesine anlamlı bir ödülün ilk kazananı olmaktan gururlu ve heyecanlıyız! Ödülü kazandığımız 2019 tarihinden bu yana, yolcularımızın seyahat konforuna başlangıç adımı olan mobil uygulamamızı geliştirmeye devam ediyoruz.

 1. Diğer 2019 ödülleri
 • TripAdvisor Travellers’ Choice - “Avrupa’nın Önde Gelen Hava Yolları” ve “Avrupa’da Yolcu Konforu” Kategorilerinde Ödül ve “Türkiye’nin En İyi Hava Yolu” Ödülü
 • Brand Finance – “Türkiye’nin En Değerli Markası” Ödülü
 • Campaign Türkiye - Ulaşım & Konaklama kategorisinde “Yılın Markası” Ödülü
 • Webby Awards - “The Journey” Filmi ile Webby Honoree Ödülü
 • PR Week - Lego Emniyet Filmi ile Şubat Ayının En İyi İletişim Kampanyası Ödülü
 • Türkiye Araştırmacılar Derneği- Global Marka Sağlığı ve Persona Araştırmalarımız ile 2 Altın ve 1 Bronz Olmak Üzere 3 Baykuş Ödülü
 • World Travel Awards – Europe’s Leading Airline 2019 Ödülü
 • APEX (Hava Yolu Yolcu Deneyimi Derneği) – 5 Yıldızlı Global Hava Yolu
 • National Geographic Traveler Awards Russia 2019 - “En İyi Hava Yolu Ödülü”
 • Prime Traveller Awards 2019 – “En İyi Hava Yolu Ödülü”
 • Altın Örümcek “En İyi Mobil Uygulama”

2018 Ödülleri Detaylı bilgi

 1. Horizon Interactive Awards 2018

Gerçek zamanlı verilerle uçaklarımızı, dünya haritası üzerinden takip etmemizi sağlayan ve geniş uçuş ağımızı etkili bir şekilde gösteren ‘Flight Tracker’ uygulamasıyla interaktif kiosk alanında ‘Silver’ Ödül

 1. Diğer 2018 ödülleri
 • APEX (Hava Yolu Yolcu Deneyimi Derneği) – 5 Yıldızlı Global Hava Yolu
 • Smarties Türkiye Ödülleri - “Beş Duyu ile Sınırları Aş” Filmi ile İnteraktif Mobil Video kategorisinde 1 Gümüş Ödül ve İnovasyon kategorisinde 1 Bronz Ödül
 • Global Traveler - Turkish Airlines Corporate Club, “En İyi Kurumsal Seyahat Programı”
 • Clio Awards - LEGO® emniyet filmi, Tiyatral kategoride altın ödül
 • The Design Air 2018 - “En İyi Yeni Üniforma”
 • Sürdürülebilirlik Politikaları ve Sıfır Atık Projesi'ne Destek ödülü
 • Küresel Donörler Forumu - Somali Yardım Kampanyası ile Yaratıcı İş Birliği Ödülü
 • Lovemarks, Mediacat-Ipsos - Türkiye’nin En Sevilen Markası
 • Brand Finance – “Avrupa’nın En Değerli 3. Hava Yolu Markası” ve “Türkiye’nin En Değerli Markası” Ödülleri
 • Felis Ödülleri; Yedi Felis, Yedi Başarı Ödülü:
 1. “85. Yıl Filmi” İle Seyahat, Ulaşım, Turizm, Görüntü Yönetmeni/Görsel Efekt Ve Yönetmen Kategorilerinde Üç Felis Ödülü,
 2. “Saygı Uçuşu” Filmi İle Seyahat, Ulaşım, Turizm Ve Etkinlik Kullanımı Kategorilerinde İki Felis Ödülü,
 3. “5 Senses With Dr. Öz” Filmi İle Prodüksiyon Tasarımı Kategorisinde Bir Felis Ödülü,
 4. San Francisco Ve Los Angeles “Taxi Top Geofencing” Projesi İle “Açık Hava/Ünite Araç Giydirme Kategorisinde Bir Felis Ödülü,
 5. “85. Yıl Filmi” İle Sanat Yönetimi, Müzik Ve Ses Tasarımı, Prodüksiyon Tasarımı, Dış Ses, En İyi Reklam Müziği Kategorilerinde Beş Başarı Ödülü,
 6. “The Cannes Lions Digital Billboard” Projesi'yle Seyahat, Ulaşım, Turizm Kategorisinde Bir Başarı Ödülü,
 7. “Handy” Projesi İle Dijital Platform Kullanan Doğrudan Pazarlama Aktiviteleri Kategorisinde Bir Başarı Ödülü.
 • Kristal Elma Ödülleri; 5 Kristal, 2 Gümüş, 1 Bronz Elma:
  1. “85. Yıl Filmi” İle En İyi Reklam Filmi Yapımı Ve En İyi Sanat Yönetimi Dalında İki Kristal Elma Ödülü,
  2. Film Ve Sinema - Turizm Ve Taşımacılık Kategorisinde Bronz Elma Ödülü,
  3. Barcelona-Londra-Torino Bilgi Yarışması Kampanyası İle Basın-Turizm Ve Taşımacılık Kategorisinde Gümüş Elma Ödülü,
  4. “Saygı Uçuşu Filmi” İle Medya/Medya Kullanımı/Özel Etkinlik Kullanımı Kategorisinde Gümüş Elma; Açıkhava/Büyük Ve Küçük Ölçek Ambient/Kurumsal İmaj Ve Sosyal Sorumluluk Kategorisinde Kristal Elma Ödülü,
  5. “Sosyal Uçuş Case Filmi” İle Dijital, Sosyal Medya Ve Aktivasyon/Sosyal Medya/Topluluk Yönetimi - Hizmet Kategorisinde Kristal Elma Ödülü,
  6. Film-TV Ve Sinema/Turizm Ve Taşımacılık Kategorisinde Kristal Elma Ödülü.

2017 ödülleri Detaylı bilgi

 1. Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi – LACP Spotlight Altın Ödülü

6 yıldır üst üste “Avrupa’nın En İyi Hava Yolu Şirketi” seçilmemizin yanı sıra Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi tarafından da iletişim ve halkla ilişkiler alanındaki başarılarımıza hitaben ödüllendirildik.

 1. LIMA Uluslararası Lisans Ödülleri - Batman v. Superman ile “En İyi Lisans Promosyonu” Ödülü

2017 LIMA Uluslararası Lisans Ödülleri’nin kazananları Licensing Expo’nun 23 Mayıs’ta Las Vegas’ta düzenlenen açılış gecesinde duyuruldu. 10 ülkeden 461 katılımcı arasından 125'inin aday gösterildiği etkinlikte LIMA Başkanı Charles Riotto, bu yılın kazananlarını “küresel endüstriden birinci sınıf lisans programları ve ürünleri” olarak tanımladı. Biz de Warner Bros’la iş birliği yaptığımız Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi promosyomuzla "En İyi Lisans Promosyonu" ödülüne layık görüldük.

 1. Diğer 2017 ödülleri
 • Apex Yolcu Tercihi Ödülleri - “5 Yıldızlı Küresel Hava Yolu” Ödülü
 • Sürdürülebilir İş Ödülleri - Yakıt Tasarrufu Projesi ile Birincilik Ödülü
 • IMA İtalyan Misyon Ödülleri - “Afrika’ya bağlantı sunan “En İyi Kurumsal Hizmet Sağlayıcı Hava Yolu” Ödülü
 • Türkiye Bonds&Loans Ödülleri - Üç Kategoride Ödül
 • Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası - İnovasyon Dönüşümü Özel Ödülü ve İnovasyon Döngüsü kategorisinde ikincilik ödülü
 • Cannes Lions - Batman v Superman ile “En iyi Marka İşbirliği” Alanında Gümüş Aslan Ödülü
 • Epica Awards - Batman v Superman ile “En iyi Ürün Yerleştirme” Ödülü
 • Birinci Türkiye Altın Marka Ödülleri - “Yılın Hava Yolu Markası” Ödülü

2016 Ödülleri Detaylı bilgi

 1. Epica Awards - “Batman vs. Superman: Adaletin Şafağı” reklam filmine “Altın Ödül”

Dünyanın en önemli reklamcılık yarışmaları arasında yer alan Epica’dan, ‘Batman v. Superman’ reklam kampanyamızla altın ödül kazandık.. Ürün ve Ürün Yerleştirme kategorisinde Altın Epica’ya lâyık görülen ‘Batman v. Superman’ reklam kampanyamızla süper kahramanlar evreninde reel bir hava yolu şirketi olarak boy gösterdik. Kampanyamız, tüm dünyada 125 milyon haber getirisinin yanı sıra 30 milyon YouTube izleyicisine ulaşmıştı.

1987 yılından bu yana düzenlenen küresel Epica Ödülleri -Epica Awards-, reklam alanında jürisi yalnızca pazarlama ve iletişim uzmanlığı bulunan gazetecilerden oluşan tek yarışma olma özelliği ile tüm dünyada son derece prestijli addediliyor.

 1. Diğer 2016 ödülleri
 • Air Transport News - “Airline of the Year”, “Cargo Airline of the Year” ve “MRO Company of the Year” Ödülleri

2015 ödülleri Detaylı bilgi

 1. Ethical Boardroom Dergisi - “En İyi Kurumsal Yönetim” Ödülü
 2. World Finance Dergisi - Türkiye’de “En İyi Kurumsal Yönetime Sahip Şirket” Ödülü
 3. Investor Relations Dergisi - “Türkiye’nin En İyi Yatırımcı İlişkilerine Sahip Şirketi” Ödülü
 4. Air Cargo News Dergisi - Turkish Cargo’ya “Avrupa’nın En İyi Kargo Hava Yolu” Ödülü
 5. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği - “Kurumsal Ortaklık” Ödülü
 6. ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC) - Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. HABOM tesislerine “Leed (Leadership in Energy and Environmental Design- Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Gold Sertifikası”