Skip to main content

Ödül bilet kural ve koşullar

Miles&Smiles üyeleri; Türk Hava Yolları, Star Alliance ve diğer ortak hava yolları ile seyahat etmek için rezervasyon yapabilir. Üyeler Millerini kullanarak Türk Hava Yolları ve ortak hava yolları uçuşlarında kabin sınıflarını yükseltebilirler. Burada Miles&Smiles üyelerimize sunulan ödül biletler ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Ödül bilet

Miles&Smiles üyesi olarak ödül biletinizi Türk Hava Yolları ve Star Alliance üyesi diğer havayolu firmalarıyla yapacağınız uçuşlarda kullanabilirsiniz. Ödül bilet, rezervasyonun yaptırılmış ve onaylanmış olması kaydıyla yalnızca gidiş-dönüş ve tek yön uçuşlar için geçerlidir. 

Ödül biletinizle tatile çıkabilir, yeni yerler keşfedebilir ya da sevdiklerinize kavuşabilirsiniz. Ödül bileti kendiniz kullanabileceğiniz gibi, aileniz, akrabalarınız, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Ödül bilet tipleri 

Miles&Smiles programı kapsamında Türk Hava Yolları uçuşlarında düzenlenen ödül biletler “promosyon ödül bilet” ve “ödül bilet” olmak üzere ikiye ayrılır. 

Promosyon ödül bilet için uçaklarımızda belirli sayıda koltuk ayrılır. İlgili kontenjanda yer olması durumunda rezervasyon yaptırılabilir. Promosyon ödül biletlerde rezervasyon sınıfı Economy Class için X, Business Class için I’dır. Promosyon ödül biletlerin Mil değerleri, ödül bilet Mil değerlerine göre daha düşüktür. 

Ödül biletlerde herhangi bir kontenjan kısıtlaması yoktur. Ücretli biletle seyahat eden diğer yolcularımız gibi, uçakta yer olduğu sürece ödül bilet düzenlenebilir.* Ödül biletlerde rezervasyon sınıfı Economy Class için X, Business Class için ise I’dır. Türk Hava Yolları’nın Star Alliance üyesi diğer havayolu firmalarıyla kombine düzenlenen ödül biletlerinde rezervasyon sınıfı promosyon ödül biletin rezervasyon sınıfıdır. Kombine düzenlenen ödül biletlerde Star Alliance ödül bilet tablosunda belirtilen Mil değerleri esas alınır. 

Bilgi almak için promosyon ödül bilet tablosunu, ödül bilet tablosunu ve ödül bölgeleri tablosunu inceleyebilirsiniz. Bu tabloları sayfanın altındaki "Miles&Smiles ödül tabloları" başlığı altında bulabilirsiniz.

*Türk Hava Yolları ödül bilet kullanımını sınırlama ve dönemsel olarak durdurma hakkını saklı tutar.

Ödül biletle uçmak son derece kolay! 

Ödül biletinizin rezervasyonunu satış ofislerimiz, çağrı merkezimiz, internet sitemiz ya da yetkili acenteler aracılığıyla yaptırabilirsiniz. Ödül bilet rezervasyonunu adınıza satış ofisleri gerçekleştirecek ise, geçerli kimliğinizle birlikte Miles&Smiles kartınızı ya da hesap ekstrenizi; ayrıca imzalı dilekçenizle birlikte kimlik ve Miles&Smiles kartı fotokopinizi teslim etmeniz gerekir. Online olarak gerçekleştirdiğiniz ödül bilet rezervasyonlarınız için herhangi bir belgeye gerek duymuyoruz.

Ödül biletlerde, havalimanı vergisi ve resmi harçlar gibi bazı ekstra giderler ortaya çıkabilir. Bu giderlerin kredi kartınızdan alınabilmesi için rezervasyon sırasında kredi kartı bilgilerinizi de bildirmeyi unutmayın. Nakit ve kredi kartı dışındaki, MCO ya da voucher ile yapılan diğer ödemeler, geçerli değildir. Ödül bilet için gereken Miller, Miles&Smiles hesabınızdan otomatik olarak düşülür. Kalan Millerinizi hesap özetinizde görebilirsiniz. Ödül biletiniz, rezervasyon onaylandıktan sonra opsiyon süresi içinde düzenlenmelidir. Düzenlemesi yapılmayan ödül biletlerin rezervasyonu iptal edilir. Ödül biletinizi, resmi ve geçerli bir kimlikle satış ofislerimizden alabilirsiniz. 

Kurallar ve koşullar 

 • Seyahat acentaları yurt dışı ödül bilet düzenleyemeyip sadece yurt içi seyahatler için ödül bilet düzenleyebilirler.
 • Ödül biletler için gereken Mil tutarı, yetişkin ve çocuk yolcular için eşdeğerdir.
 • Ödül biletler, düzenlenme tarihinden itibaren 1 yıl sonra geçerliliğini yitirir. 
 • Ödül biletler devredilemez ve herhangi bir ödeme türüyle birleştirilemez. 
 • Ödül biletlerle gerçekleştirilen seyahatler üzerinden ya da diğer ödül hizmetleri üzerinden tekrar Mil kazanılamaz. 
 • Ödül biletler gidiş-dönüş ya da tek yön olarak düzenlenebilir. 
 • Ödül biletlerde yalnızca 1 kez open-jaw (Gidiş dönüş olarak düzenlenen biletlerde dönüşü seçili şehirden farklı bir noktadan gerçekleştirmeye denir. Örnek: gidiş dönüş düzenlenmiş bir ödül bilette gidiş İstanbul – Berlin, dönüş Hamburg - İstanbul olarak gerçekleştirilebilir.) hakkı mevcuttur.
 • Ödül biletler açık bilet olarak düzenlenemez. 
 • Ödül bilet rezervasyonları ödül bilet sınıfından yapılmalı ve onaylanmalıdır. 
 • Ödül biletler Mil ve seyahat çeki karşılığında tüm Türk Hava Yolları uçuşlarında upgrade edilebilir.
 • Refakatçı bilet upgrade edilemez.
 • Ödül biletler, toplam en fazla 7 güzergâhtan oluşabilir. 
 • Bir havalimanı, gidişte ya da dönüşte, güzergâh üzerinde bir kereden fazla bulunamaz. 
 • Anlaşmalı havayolu firmalarında ödül biletlerin kullanılması yılın bazı tarihlerinde mümkün olmayabilir. Ayrıca, ödül biletler, belli kontenjan sınırlamaları ve diğer kısıtlamalara tabi olabilir. 
 • Türk Hava Yolları, ödül bilet tablolarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Duraklama: Ortaklık ile ödül biletlerin kullanılması halinde gidişte veya dönüşte sadece bir kez duraklamaya (stopover) izin verilir.


Star Alliance program ortaklarında online ödül biletin keyfini çıkarın!

Artık Star Alliance program ortağı havayollarında ödül biletlerinizi online olarak düzenleyebilirsiniz. Biriktirdiğiniz Millerinizle bir sonraki seyahatinizi planlamak için Miles&Smiles hesabınıza giriş yapıp Mil İşlemleri sayfasından 27 program ortağımızda ödül bilet düzenleyebilir ve Millerinizle tüm dünyada rahatlıkla uçabilirsiniz!

Refakatçi bileti

Miles&Smiles üyesi olarak, Türk Hava Yolları uçuşlarında bedeli ödenmiş ve size Mil kazandıracak bir biletle uçarken, dilediğiniz bir kişi ödül bilete oranla çok daha az Mil karşılığında düzenlenmiş bir biletle sizinle birlikte seyahat edebilir. İşte bu amaçla düzenlenen bilet refakatçi biletidir. Miles&Smiles programında düzenlenen refakatçi biletleri “promosyon ödül bilet” ve “ödül bilet” olmak üzere ikiye ayrılır. 

Refakatçi bileti uygulamasından yararlanmak için öncelikle satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden ya da seyahat acentenizden size Mil kazandıracak olan, rezervasyonları onaylanmış, ücretli biletinizi satın alın. Ardından ücretli biletinizi aldığınız satış ofisimize ya da çağrı merkezimize birlikte seyahat edeceğiniz yolcu için refakatçi bileti olduğunu belirterek rezervasyon yaptırın. Hem kendiniz hem de refakatçiniz için rezervasyon yaptırırken Miles&Smiles üye numaranızı ve diğer gerekli bilgileri vermeyi unutmayın. 

Refakatçi biletleri, rezervasyon onayı sonrası normal opsiyon kuralları dahilinde biletlenmelidir. Bu amaçla gereken Miller, Miles&Smiles hesabınızdan otomatik olarak düşülür. Havalimanı ve resmi harçlar, sizin tarafınızdan ödenir. Rezervasyonların onayını aldıktan sonra, refakatçi biletinizi satış ofislerimizden resmi ve geçerli kimliğinizi göstererek teslim alabilirsiniz. 

Bilgi almak için promosyon ödül bilet tablosunu ve refakatçi bileti tablosunu inceleyebilirsiniz. Bu tabloları sayfanın altındaki "Miles&Smiles ödül tabloları" başlığı altında bulabilirsiniz.

Kurallar ve koşullar 

 • Bedeli ödenmiş her bilet karşılığında tek 1 refakatçi bileti verilir. 
 • Refakatçinin yolcuyla aynı uçakta, aynı ya da daha düşük uçuş sınıfında seyahat etmesi gerekir. 
 • Codeshare (ortak) uçuşlarda diğer havayolu firmalarının gerçekleştirdiği uçuşlarda refakatçi bileti kullanılamaz. 
 • Refakatçi biletleri Mil karşılığında upgrade edilemez. 
 • Miles&Smiles refakatçi biletinin düzenlenme süresi, normal biletleme limitleri doğrultusunda uygulanır. 
 • Refakatçi biletleri için gerekli Mil miktarı, yetişkin ve çocuk yolcular için eşdeğerdir. 
 • Refakatçi biletleri, seyahat acenteleri tarafından düzenlenemez. 
 • Refakatçi biletleri, düzenlenme tarihinden itibaren 1 yıl sonunda geçerliliğini yitirir. 
 • Refakatçi biletleriyle yapılan yolculuklardan Mil kazanılamaz. 
 • Refakatçi biletleri, toplamda en fazla 7 güzergâhtan oluşur. 
 • Refakatçi biletlerinde ödül bölgesi, sezon ve uçuş sınıfının aynı olması şartıyla ek ücret karşılığında güzergâh ve rezervasyon (tarih ve saat) değişikliği yapılabilir. Refakatçi ve ücretli bilet aynı parkurlarda düzenlenir ve refakatçi yolcuyla Miles&Smiles üyesinin, gidiş parkurunda birlikte seyahat etmesi şartı aranır.
 • Bir havalimanı, gidişte ya da dönüşte, güzergâh üzerinde bir kereden fazla bulunamaz. 
 • Hiçbir kuponu kullanılmamış refakatçi ödül biletlerinin Mil iadesi, ücret karşılığında gerçekleştirilir. 
 • Türk Hava Yolları, refakatçi bileti Mil tablolarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 
 • Uçuş noktaları farklı bölgelerde olan refakatçi biletleri için, Mil değeri yüksek olan bölgenin geçerli Mil tutarı üye hesabından düşülür. 
 • Refakatçi bileti kapsamında yalnızca 1 kez stopover (duraklama) yapılabilir. 
 • Refakatçi biletleri internet sitesi aracılığıyla düzenlenemez. 
 • Refakatçi biletleri sadece Türk Hava Yolları uçuşları için düzenlenebilir.

Tek yön ödül bileti

Kurallar ve koşullar 

 • Tek yön ödül biletinin Mil tutarı, gidiş-dönüş ödül biletinin Mil tutarının %50’si hesaplanarak uygulanır. 
 • Tek yön ödül biletleri kullanılarak stopover (duraklama) yapılamaz. Uçuşların arasındaki zamanın 24 saati aşmaması gerekir. 24 saati aşan durumlarda tek yön ödül bileti düzenlenemez. 
 • Tek yön ödül biletlerinde, her uçuş segmentinin varış noktasıyla bir sonraki segmentin kalkış noktasının aynı olması gerekir. 
 • Çıkış ve varış noktası iç hatlarda aynı şehir, dış hatlarda ise aynı ülke olamaz. 
 • Business Class ve Economy Class kombine tek yön ödül bileti talep edilmesi halinde üye hesabından yüksek sınıf için geçerli Mil değeri düşülerek, tek yön ödül bileti düzenlenir. Bu uygulama sadece talep edilen uçuş sınıfında uygulamanın bulunmaması durumunda geçerlidir. Talep edilen uçuş sınıfında uygulamanın bulunup yer olmaması durumunda kesinlikle geçerli değildir. 
 • Ortak seferlerde, uçuşların Türk Hava Yolları ile gerçekleştirilmediği durumlarda tek yön ödül bileti düzenlenmez. 
 • Tek yön refakatçi bileti uygulaması geçerli değildir. 
 • Tek yön ödül biletlerin kuponları sırasına göre kullanılır. Kullanılmayan kupona ait uçuşlar rezervasyon sistemi tarafından otomatik olarak iptal edilir. 
 • Düzenlenmiş tek yön ödül biletlerinde aynı bölge ve uçuş sınıfında olması şartı ile güzergâh değişikliği ek ücret karşılığında yapılabilir. 
 • Mil iadesi ve rezervasyon değişikliği kesinti ücretleri Miles&Smiles ödül bilet uygulamalarındaki gibi geçerlidir. 
 • Tek yön ödül biletleri düzenlendikten sonra biletin geçerliliği süresince uçuş tarihi ve saati gibi rezervasyon değişiklikleri ek ücret karşılığında yapılabilir. 
 • Tek yön biletleri AnadoluJet uçuşları için de düzenlenebilir ve bu biletler Türk Hava Yolları uçuşlarıyla kombine edilebilir. 
 • Sadece AnadoluJet uçuşları için www.anadolujet.com.tr adresli web sitesi üzerinden ödül bilet düzenlenebilir. Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçuşları kombine edilerek www.thy.com.tr adresli web sitesinden tek yön ödül bileti düzenlenir. 
 • AnadoluJet uçuşlarında düzenlenen tek yön ödül biletlerinde Türk Hava Yolları uçuşlarında geçerli tek yön ödül bileti uygulama koşulları geçerlidir. 
 • Star Alliance üyesi diğer havayolu firmalarının uçuşlarında tek yön ödül bileti düzenlenebilir. 
 • Herhangi bir kuponu kullanılmış tek yön ödül biletlerinin Mil iadesi yapılmaz. 
 • Miles&Smiles ödül biletlerinde uygulanan diğer kurallar tek yön ödül biletlerinde de geçerlidir. 
 • Çağrı merkezi ve Türk Hava Yolları web sitesi üzerinden düzenlenecek ödül biletlerde yukarıda belirtilen tüm kurallar geçerlidir.

Ödül biletlerde yapılan değişiklikler

Rezervasyon değişiklikleri 

 • Uçuşun Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilmesi halinde, işlem başına ek ücret karşılığında, değişikliğin aynı ödül bölgesi ve aynı rezervasyon sınıfında olması şartıyla refakatçi biletlerin uçuş saatlerinde, tarihlerinde ya da güzergâhlarında düzenleme tarihinden itibaren 1 yıl içinde değişiklik yapılabilir. Güzergâh değişikliği sonucunda oluşan vergi ve harçlar üye tarafından ödenir.
 • Uçuşun Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilmesi halinde, işlem başına ek ücret karşılığında, düzenlenme tarihinden itibaren 1 yıl içinde ödül bilet tarihlerinde ya da güzergâhlarında değişiklik yapılabilir. Güzergah değişikliği sonucunda oluşan vergi ve harçlar üye tarafından ödenir.
 • Refakatçi biletlerinde rezervasyon değişikliği yapılırken ücretli uçan üye ile gidiş güzergâhında beraber uçma zorunluluğuna dikkat edilmesi gerekir. 
 • İç hat seferlerinde işlem başı 150 TL ücret ve dış hat seferlerinde işlem başına 70 USD tahsil edilir.
 • No-show ve offload durumunda iç hat seferlerinde 200 TL ve dış hat ödül biletlerinde 150 USD karşılığında değişiklik yapılır* 
 • Dış hat bağlantılı düzenlenmiş iç hat biletlerinde, sadece iç hat rezervasyonunda yapılacak olan değişiklikler için dış hat rezervasyon değişikliği ücreti alınır. 

Mil iadesi 

 • Hiçbir kuponu kullanılmamış ödül biletler, refakatçi biletleri ve upgrade (kabin yükseltme) ödülü, ek ücret karşılığında üye hesabına geri kaydedilebilir. Geri kaydedilen Miller ilk kayıt tarihinden itibaren geçerliliğini korur. Havalimanı vergileri normal iade prosedürüne tabidir. 
 • İç hat seferlerinde işlem başı 150 TL ücret ve dış hat seferlerinde işlem başına 70 USD tahsil edilir.
 • No-show ve offload durumunda iç hat seferlerinde 200 TL ve dış hat ödül biletlerinin Mil iadesinde 150 USD ücret alınır.*
 • Mil karşılığı upgrade edilen ücretli biletlerde, uçuş öncesinde yapılan iptallerde iç hat seferlerinde işlem başı 150 TL ücret ve dış hat seferleri için 70 USD, no-show durumunda ise iç hat seferlerinde 200 TL ve dış hat seferleri için 150 USD ücret alınır.
 • Yolculuk planında yapılan değişiklikler ve Mil iadesi işlemleri için Türk Hava Yolları satış ofislerine Miles&Smiles üye kartıyla başvurulması gerekir. Seyahat acenteleri bu işlemi yapmaya yetkili değildir. 

*No-show (uçuşa katılmama) ve offload (uçuşa kabul edilmeme): Üyenin rezervasyon yaptırarak bilet düzenlettiği uçuşa her ne sebeple olursa olsun müracaat saatinde başvurmaması ya da uçuş için gerekli belgeleri ibraz edememesi durumudur. Bu durumdaki yolculardan no-show ücreti alınır.