Skip to main content

Bir bakışta Marakeş


Günbatımının binalara kazandırdığı renkten ötürü “kızıl şehir” sıfatıyla anılan kentte Arap mimarisinin, çöl kültürüyle buluşmasına tanık olabilirsiniz. Camiler, saraylar, sokaklar hatta yemekler bile bu birliktelikle şekillenmiş, süslenmiş. Egzotik sözcüğünün karşılığını yaşayabileceğiniz Marakeş’in sokakları, meydanları ve çarşıları ziyaretçileri ilk bakışta cezbeder. Karmaşanın da bir albenisinin, bir cazibesinin olduğu en iyi Marakeş’te hissedilir. Gecesi de gündüzü de bir başka âlem olan Kıyamet Meydanı ve Kutubiye Camisi hayranlık uyandırır. Marakeş mimarisi, özellikle süslemeleriyle göz dolduran saraylar, camiler ve evler kenti ziyaret edenlerin daha ilk bakışta ilgisini çeker. Sahra Çölü, Essaouira gibi çevredeki diğer yerlere yapılacak geziler için önemli bir noktada bulunan kent, Fas mutfağının en ünlü lezzetlerini denemek için de ideal bir merkez.

Marakeş size ne vadediyor:


Tarih ve sanat Romantizm Şehir hayatı

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Al Haouz (52 km)
El Kelaa Des Sraghna (84 km)
Essaouira (177 km)
PARA BİRİMİ
Fas dirhemi (MAD)

ÜLKE KODU
+212

ELEKTRİK ENERJİSİ
C, E, F

ZAMAN DİLİMİ
GMT +1

ORT. KAHVE FİYATI
N/A

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
N/A

Ocak
12.2 °C
Şubat
13.9 °C
Mart
16.1 °C
Nisan
17.8 °C
Mayis
20.6 °C
Haziran
23.9 °C
Temmuz
28.3 °C
Ağustos
28.3 °C
Eylül
25.6 °C
Ekim
21.1 °C
Kasım
16.7 °C
Aralık
13.3 °C

Marakeş Havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Marakeş Menera Havalimanı (RAK) şehirden 6 km uzaklıkta bulunuyor. Kent merkezine giden 19 numaralı otobüs, 06.00-00.00 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket ediyor. Gidiş-dönüş bilet ücreti yaklaşık 5 avro (50 MAD). Havalimanından Kazablanka, Rabat, Fes ya da Tanca kentlerine gitmek isterseniz, yolculuğa başlamak için önce Marakeş tren istasyonuna gitmek gerekiyor. Havalimanıyla istasyon arasındaki, yaklaşık 20 dakikalık ulaşımı taksiyle yapabilirsiniz.

Havalimanından ortalama süre: 15-20 dakika

Havalimanından uzaklık: 6 km

TAKSİ:

Marakeş Menera Havalimanı’nda taksi bulmakta zorluk yaşanmıyor ancak taksi sürücüleriyle pazarlık aşamasında zorluk yaşanabiliyor. Çünkü taksi sürücüleri, havalimanıyla kent merkezi arasındaki 6 kilometrelik kısa mesafe için yüksek fiyatlar talep edebiliyor. Bu nedenle önceden pazarlık etmek ve taksimetrenin açıldığından emin olmak, olası sevimsiz diyaloglardan ve tatsız sürprizlerden kaçınmak için alınması gereken önlemler.

Ortalama taksi fiyatı: 40 fas dirhemi

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortaklarımız Avis ve Budget'ın avantajlı araç kiralama seçenekleriyle, yeni rotaları keşfetmenin heyecanını yaşayın. Miles&Smiles üyeleri, yurt içi ya da yurt dışında Avis veya Budget aracılığıyla araç kiralayarak binlerce ekstra Mil kazanma ve çeşitli indirimlerden yararlanma fırsatını yakalayabilir.

Ortalama araç kiralama fiyatı: N/A

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör