Skip to main content

Bir bakışta Mardin


Ayrıca şehir Anadolu’da İpek Yolu’nun en önemli kavşak noktalarından biri. Mezopotamya’ya “Tepeden Bakan Şehir” olarak da adlandırılan Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve estetik değerleriyle doğudaki masalsı şehirlerden biri olma özelliğini koruyor. Gündüzü ve gecesi apayrı güzelliklere sahne olan ve bu özelliğinden dolayı “Gündüzleri Seyranlık, Geceleri Gerdanlık” diye de anılan Mardin’de, zaman Ortaçağ’da durmuş gibi. Bu topraklarda zaman kendi ritminde ağır ağır yaşanırken turistler de bu mistik dünyayı keşfetmenin keyfini yaşıyor. Güneydoğu Anadolu’nun şiirsel kentlerinden Mardin’de günümüze dek yaşamış olan uygarlıkların izlerini sürmek mümkün. Şehrin İpek Yolu Döneminden kalan han ve kervansarayları, sanatsal ve tarihi özelliklere sahip geleneksel evleri, konakları, kaleleri, camileri, türbeleri, kiliseleri, manastırları ve civardaki mağaraları ziyaretçilerine bambaşka bir dünya sunuyor. Tarihi ve kültürel geçmişi yöresel mutfağına da sinmiş olan Mardin’de, bu bölgeye has baharatlarla pişirilen geleneksel yemekleri denemeden kentten ayrılmayın.

Mardin size ne vadediyor:


Tarih ve sanat Mutfak kültürü Dağ Şehir hayatı

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Şanlıurfa (175 km)
Batman (148 km)
Diyarbakır (85 km)
PARA BİRİMİ
Türk lirası

ÜLKE KODU
+90

ELEKTRİK ENERJİSİ
C, E

ZAMAN DİLİMİ
GMT +3

ORT. KAHVE FİYATI
N/A

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
N/A

Ocak
3 °C
Şubat
6.5 °C
Mart
10 °C
Nisan
14 °C
Mayis
19 °C
Haziran
25 °C
Temmuz
29.5 °C
Ağustos
29.5 °C
Eylül
24.5 °C
Ekim
18 °C
Kasım
10 °C
Aralık
3 °C

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı (MQM), şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunuyor. Otobüslerle ve minibüslerle havalimanından kent merkezine gitmek mümkün. En kolay toplu taşıma biçimi olan minibüslerle, 2 lira ödeyerek merkeze ulaşabilirsiniz.

Havalimanından ortalama süre: 25 dakika

Havalimanından uzaklık: 20 km

TAKSİ:

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı’ndan (MQM) kent merkezine, havalimanının hemen önünde bulunan taksilerle gidebilirsiniz. Gideceğiniz noktaya göre, 15-20 dakika süren bu yolculuk için 25-50 lira arasında bir ücret ödemek gerekiyor.

Ortalama taksi fiyatı: 25-50 lira

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortağımız Avis ile kiralama yaptıklarında Miles&Smiles üyeleri 4000’e varan bonus mil kazanır. Her yurt içi ve yurt dışı kiralamalarınızda 500 Mil, 3-6 günlük kiralamalarınızda 1000 Mil, 7-9 gün kiralamalarınızda 2000 Mil, 10 gün ve üzeri kiralamalarınızda 3500 Mil kazanırsınız.

Ortalama araç kiralama fiyatı: -

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör