Skip to main content

Bir bakışta Şırnak


Namaz dağlarının yamacına kurulan kent merkezi yeni olsa da Şırnak’ın bulunduğu yörenin oldukça zengin bir tarihe sahip olduğu söyleyebiliriz. Nuh Peygamber ve Tufan efsanesinin bu bölgede gerçekleştiğine inanılıyor. Bu nedenle kent, “Şehri Nuh” olarak da biliniyor. Şırnak; Mezopotamya, İran ve Anadolu’da kurulmuş birçok medeniyete tanıklık etmiş tarihi hazinelere sahip, oldukça etkileyici bir kent. Gelin, bu gizemli kente, Şırnak’a daha yakından bakalım.

Şırnak size ne vadediyor:


Doğa ve vahşi yaşam Dağ

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Hakkari (209 km)
Batman (207 km)
Siirt (90 km)
PARA BİRİMİ
Türk lirası

ÜLKE KODU
+90

ELEKTRİK ENERJİSİ
C, E

ZAMAN DİLİMİ
GMT +3

ORT. KAHVE FİYATI
N/A

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
N/A

Ocak
3.1 °C
Şubat
4.1 °C
Mart
8.2 °C
Nisan
13.7 °C
Mayis
19.7 °C
Haziran
25.8 °C
Temmuz
30 °C
Ağustos
29.6 °C
Eylül
25.2 °C
Ekim
18.5 °C
Kasım
10.7 °C
Aralık
5.2 °C

Şırnak Havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Havalimanından yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan Şırnak şehir merkezine Türk Hava Yolları’na ait yolcu servisleriyle ulaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanından 14 km uzaklıkta bulunan Cizre’ye ve 45 km uzaklıkta bulunan Silopi’ye gitmek için de bu servisleri kullanabilirsiniz. Yolcu servisleriyle olan yolculuğunuz Cizre’ye 10 dakika, Silopi’ye 45 dakika ve Şırnak şehir merkezine yaklaşık 60 dakika sürer.

Havalimanından ortalama süre: 60 dakika

Havalimanından uzaklık: 60 km

TAKSİ:

Yolcu servislerini bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız havalimanında uçuş saatlerinde bulunan taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli ortalama 90 Türk lirasıdır ve yolculuğunuz yaklaşık 50 dakika sürer. Taksiyle Cizre’ye ulaşımın ücreti 35, Silopi’ye 80 Türk lirasıdır.

Ortalama taksi fiyatı: 90 Türk lirası

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortaklarımız Avis ve Budget'ın avantajlı araç kiralama seçenekleriyle, yeni rotaları keşfetmenin heyecanını yaşayın. Miles&Smiles üyeleri, yurt içi ya da yurt dışında Avis veya Budget aracılığıyla araç kiralayarak binlerce ekstra Mil kazanma ve çeşitli indirimlerden yararlanma fırsatını yakalayabilir.

Ortalama araç kiralama fiyatı: N/A

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör