Skip to main content

Fazla bagaj

Türk Hava Yolları olarak fazla bagaj konusundaki hassasiyetlerinizi ve beklentilerinizi önemsiyoruz. Kabin içinde ve /veya kargo bölümünde taşınacak bagajınızın ağırlığı ve boyutları, bagaj hakkınızı aşıyorsa endişelenmenize gerek yok. Sunduğumuz fazla bagaj tarifesinden yararlanarak bagaj konusunda da Türk Hava Yolları ayrıcalıklarını keşfedebilirsiniz.

Fazla bagaj hesaplama aracı

Uçuş noktalarına göre kayıtlı bagaj haklarını incelemek ve fazla bagaj ücretlerini öğrenmek için bagaj hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. Bu bilgiler yasal olarak bağlayıcı olmayıp bilgilendirme niteliği taşır.

*Bagaj hesaplama aracımız ile gösterilemeyen istisnai durumlar ve ek bilgileri aşağıdaki başlıklardan öğrenebilirsiniz.


Hesaplayın

Fazla bagaj ücretinde istisnai durumlar

 • Öğrenci indirimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapan Türk Barış Gücü’ne mensup asker indiriminden faydalanan yolcularımız için KKTC uçuşlarımızdaki bagaj ücreti her 1 KG için 4 TRY'dir. Bu indirimlerden faydalanmak için satın alma işlemini Satış Ofislerimizde gerçekleştiriniz.
 • Yurt içi direkt uçuşlarımız ile aktarmalı uçuşlarımızda sunulan fazla bagaj hizmetinin fiyatı farklı olabilir.

Bagaj konseptleri

• Türk Hava Yolları uçuşlarında uçuş noktasına göre parça ya da ağırlık hakkı uygulanır. Bir uçuş noktasındaki fazla bagaj ücreti de kayıtlı bagaj kuralları baz alınarak belirlenir. Parça bagaj konsepti uygulanan uçuş noktalarımızı kayıtlı bagaj sayfamızdan veya uçuşunuzda belirtilen ücret kuralları alanından inceleyebilirsiniz.

Ortak uçuşlar ve en önemli taşıyıcılık (MSC)

 • Başka bir hava yolu ile ortak olarak gerçekleştirdiğimiz yurt dışı uçuşlarda hangi hava yolunun bagaj kurallarının geçerli olacağına IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) tarafından belirlenen yöntemler çerçevesinde karar verilir. Bu kurallar çerçevesinde taşınabilecek bagaj hakları konusunda en önemli taşıyıcının (MSC) uygulamaları geçerli olur. En önemli taşıyıcı (MSC), en uzun mesafeyi uçan hava yoludur ancak bazı istisnalar olabilir.
 • Ortak uçuşlardaki fazla bagaj ücreti 340-450 USD arasında değişebilir. Ödenecek tutar için satış ofislerimize müracaat edebilirsiniz.

Stopover (duraklama) olan uçuşlar

 • Stopover (duraklama); bağlantılı uçuşlardan oluşan seferlerde, bağlantılı iki uçuşun arasındaki bekleme süresinin 24 saat ve üzeri olmasını ifade eder.
 • Duraklama yapılan uçuşlardaki fazla bagaj ücretine ek olarak 10-180 USD arasında bir ödeme yapılması gerekebilir. Ödenecek net ücret için satış ofislerimize müracaat ediniz.

Fazla bagaj konusunda dikkat edilmesi gerekenler

 • Bagajınızla ilgili bağlayıcı yasal koşulları Yolcu ve Bagaj Taşıma Genel Şartları ve Fazla Bagaj Kural ve Koşulları sayfalarında bulabilirsiniz.
 • Uçuşunuz başlamadan önce ücretsiz bagaj hakkınızın bilet üzerinde gösterildiğinden emin olmalısınız.
 • Parça konseptine dahil olan uçuşlarınızda serbest bagaj hakları her bir parça için Economy Class’ta 23 kg, Business Class’ta 32 kg’dir. Fazla bagaj olarak 1 parça bagaj ise hem Economy Class hem Business Class için 23 kg’dir. 23 kg – 32 kg arası 1 parça fazla bagaj için 80 USD ek ücret tahsil edilir.
 • Ağırlık veya parça konsepti fark etmeksizin taşıyacağınız bagajlarınızın bir parçasının maksimum 32 KG olması gerekir. 32 KG’yi aşan bagajınızı iki veya daha fazla parça halinde taşımalısınız.
 • AnadoluJet uçuşlarında fazla bagaj ücretlerinde öğrenci indirimi uygulanmaz.
 • Fazla bagaj satın almak için fazla bagaj satın alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fazla bagaj satın al