Skip to main content
Video

ÇOCUKLARLA SEYAHAT

Çocuğunuza gösterdiğiniz büyük özeni seyahatlerinizde de sürdürebilirsiniz. Bazı pratik uygulamalarla çocuğunuzun daha konforlu ve güvenli bir şekilde uçmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğin ilk seyahati

B737-800.png

Riskleri en aza indirilmiş konforlu bir uçuş için sağlıklı bir bebeğin ilk ayını doldurduktan sonra uçmasını öneririz. Bebeğin ilk seyahatinden önce doktordan uçuş için onay alınması gerekir. 7 gününü doldurmuş ve 2. yaş gününü henüz kutlamamış olan bebeğinizle birlikte seyahat edebilirsiniz. Ayrıca 2-7 günlük bebek yolcular "Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı bir doktor raporu sunmanız durumunda uçuşa kabul edilir.

Bebeğin koltuğu 

B737-800.png

Yolcu kabinine son giren ve ilk çıkan olmak uçakta geçirilen süreyi en aza indirir. Bu sebeple uçağın ön sıralarında bulunan koltukları seçebilirsiniz.

Uçuş saati seçimi 

B737-800.png

Uçuş saatinin çocuğunuzun rutin uyku saatlerine denk gelmesi seyahatinizin daha rahat geçmesini sağlar.

Uçuşta bulundurmanız gerekenler 

B737-800.png

Uçuş sırasında çocuğunuzun evde giydiği rahat giysileri tercih edebilirsiniz. Bu giysiler onun kendisini huzursuz hissetmesini engeller. Ayrıca yanınızda yedek giysiler bulundurmanızda da fayda var. Çocuğunuzun uzun yolculuklarda sıkılmaması için en sevdiği birkaç oyuncağını, boyama ve masal kitaplarını, renkli kalemlerini yanınıza alabilirsiniz.

Uçuşta karşılaşılabilecek sorunlar

B737-800.png

Uçuş sırasında çocukların ve bebeklerin kulaklarında sorunlar görülebilir. Bunu engellemek için seyahatten önce bebeğinizin doktoruna danışmalısınız. Ayrıca sık sık yutkunmasını sağlamanız da bebeğinizin kulağını rahatlatır.

Uçmasında sakınca bulunan çocuklar

B737-800.png

Aktif enfeksiyonu olan çocukların mümkünse iyileşene kadar uçmamaları gerekir. Ayrıca ishal sorunu olan çocuklar uzun uçuşlarda aşırı sıvı kaybedebilir, bu nedenle sorun ortadan kalkana kadar uçmalarını önermiyoruz.

Uçuştan sonra dikkat etmeniz gerekenler

B737-800.png

Uçuş sonrasında bol sıvı tüketmeleri çocukların günlük yaşama uyum sağlamasını kolaylaştırır. Özellikle varış noktasında hava sıcaksa sıvı tüketimi son derece önem taşıyor. Giysilerin de varış noktasındaki hava durumuna uygun olarak kısa sürede değiştirilmesi gerekiyor.