Skip to main content

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZ

Kızılay

Bayrak taşıyıcı hava yolu olarak, ülkemizin en büyük yardım kuruluşu olan Kızılay’ın kan taşımalarına ve afet yardımlarına kargo desteği veriyoruz.


TURMEPA

Deniz Temiz Derneği ile iş birliğiyle Türk Hava Yolları loungle’larımızda doğa dostu sabunlar kullanıyoruz. Projemizi uçak içi farkındalık videolarıyla destekliyoruz.


Hediye Karavanı

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çocuklara ve Azerbaycan’daki çocuklara geleneksel oyun setleri dağıtarak Türk kültürünün farklı nesillere aktarılmasını sağladık.


TOSİDO

TOSİDO ile onkoloji birimlerinde tedavileri devam eden, havacılığa ilgi duyan çocukları bilim ve kültür çatısı altında buluşturduk. DO&CO’da Türk Hava Yolları yolcusu olmayı; Uçuş Eğitim Başkanlığı simülatörlerinde pilot olmayı deneyimleyen misafirlerimiz, Tour İstanbul tarafından düzenlenen İstanbul turu ile keyifli ve öğretici bir gün geçirdi.


Teknofest Teknoloji Festivali

Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali’ni teşvik ederek Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil eden başarılı takımları destekledik.


Devlet Tiyatroları desteği

Uçmak isimli tiyatro oyununu destekleyerek kültür ve sanat alanındaki etkinlikleri teşvik ettik.


Avrupa Birliği Bilimde Kız Çocukları ve Kadınlar Günü

Avrupa Birliği Bilimde Kız Çocukları ve Kadınlar Günü, kadın ve kız çocuklarının bilim projelerinde desteklenmesini ve bilimde kadın istihdamı için fark yaratmayı amaçlıyor. Türk Hava Yolları’nda görevli başarılı bilim kadınlarımızın ve pilotlarımızın konuşmalarıyla havacılık sektöründe kadın istihdamı konusunda farkındalık yarattık.


Skylife Çocuk dağıtımı

Skylife Çocuk dergimizi çeşitli belediyelere, kar amacı gütmeyen kurumlara ve sevgi evlerine ulaştırıyoruz.


"Ben okudum, sen de oku"

Türk Hava Yolları olarak çalışanlarımız aracılığıyla toplanan veya satın alınan binlerce kitabı "Ben okudum, sen de oku" projesi kapsamında, Türk Hava Yolları Gönüllüleri tarafından kurulan Hatay, Konya, Eskişehir ve Muş’taki 13 köy kütüphanesine ulaştırdık.


Türk Hava Yolları Ahmet Nuri Duman Çocuk Kitaplığı

Bir çalışanımızın lösemi hastalığı nedeniyle kaybettiği çocuğunun anısına İstanbul'daki beş çocuk onkolojisi servisine, toplamda 1.500 renkli ve hareketli büyük kitaptan oluşan birer çocuk kitaplığı bağışladık. Ayrıca çalışanlarımız bu servislere spor ve etkinlik malzemeleri götürüyor, düzenli aralıklarla çocuk hastaları ziyaret ediyor.


Kurumsal Sosyal Sorumluluk Fuarı 

Türk Hava Yolları olarak, çalışan gönüllülüğü programlarıyla KSS Pazaryeri'ne katıldık. CSR Europe'un Türkiye ayağı olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği'nin 10 Aralık’ta düzenlediği, Türkiye ve dünyanın önde gelen firmalarının sosyal sorumluluk faaliyetlerinin tanıtıldığı fuarda, gönüllülük programlarımızla dikkat çektik.


"Kardan adam yapsak senle?"

Türk Hava Yolları Gönüllüleri aracılığıyla, "Kardan adam yapsak senle?" kampanyasıyla kışın sert geçtiği köy okullarına yönelik anlamlı bir kampanya düzenledik; Tokat'tan Edirne'ye 19 ilde, yaklaşık 1.700 öğrenciye bot, mont, çorap, battaniye ve giysi ulaştırdık.


Yetimlere Yönelik Eğitim ve Etkinlik Merkezi

Yetimlere yönelik faaliyetlerimizi daha etkin olarak yürütebilmek amacıyla İstanbul-Haseki'de bir yetim merkezi açtık. Türk Hava Yolları Gönüllüleri tarafından dekore edilen bu merkezde değişik yaş gruplarından 250 yetim çocukla eğitimler, atölyeler, geziler ve birbirinden güzel etkinlikler düzenliyoruz.


Uçurtma şenliği

Türk Hava Yolları Gönüllüleri aracılığıyla, 2014 Bahar döneminde 200'e yakın yetim çocuğun katılımıyla bir uçurtma şenliği gerçekleştirdik. Sosyal hizmetlerin sevgi evlerinde ve çeşitli derneklerin finanse ettiği çocuk evlerinde kalan Türk ve Suriyeli yetim çocukların katıldığı şenlikte, öğretici etkinliklere yer verdik.


Türk Hava Yolları Uçucu Ekibi'nden okul ziyaretleri

Türk Hava Yolları Uçucu Ekibi aracılığıyla, kabin ve kokpit ekiplerinden gönüllü çalışanlarla okul ziyaretleri gerçekleştirdik. Çocukları havacılık, aerodinamik, uçak hızı, ilk uçuş macerası gibi konularda bilgilendirdik. Ayrıca çocuklara Turkish Do&Co ikramları, ahşap uçak maketi, uçurtma gibi hediyelerle hazırlanmış paketimizi hediye ettik.


1 milyon fidan, 1 milyon gülen çocuk

Türk Hava Yolları olarak taşıdığımız her bebek yolcu için bir fidan dikmeye devam ediyoruz. 2014 yılında 19 şehirde hatıra ormanı oluşturduk. 2015'te ise hedefimizi 17 ilde dikilmesi planlanan fidanlarla toplam 1 milyon fidan olarak belirledik.


Dünyanın tüm çocuklarına bayram

Türk Hava Yolları Gönüllüleri aracılığıyla kurban bayramında Bangladeş ve Fildişi sahilini ziyaret ettik. 200'e yakın kurban, koliler dolusu çikolata, lokum, oyuncak ve hediyeyi binlerce çocuk ve yetişkine dağıttık. Ayrıca bayramlarda yetim çocukları ve lösemi kliniklerindeki çocuk hastalarımızı bayramlık giysiler ve hediyelerimizle sevindirdik.


Somalı çocuklara oyun terapisi

Türk Hava Yolları Gönüllüleri aracılığıyla, Pedagoji Derneği ve Yeryüzü Doktorları işbirliğiyle Türkiye'de bir ilke imza atarak Soma'da babasını kaybeden çocukların tedavisine oyun terapisiyle destek olduk. Ayrıca Soma merkezde oturmayan ve terapi imkânı olmayan 100 çocuğa da hazırladığımız terapötik oyuncaklardan bir set hediye ettik.


Öğle araları bir okul

2014 yılı boyunca sokak çocukları derneklerinden kanserli çocuk derneklerine, sosyal hizmetlerden engelliler müdürlüğüne, mülteci derneklerinden sağlık alanındaki yardım kuruluşlarına kadar onlarca STK ve yardım amaçlı devlet kuruluşunu Türk Hava Yolları’na davet ettik, tecrübeleri paylaştık ve konuyla ilgili filmler izledik.