Skip to main content

İkram servisimizdeki değişiklikler

COVID-19 sürecinde ikram servisimiz için aldığımız tedbirlere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Özel yemek servisi

Sağlık durumu, dini inanışı, beslenme tercihleri nedeniyle ya da bebek ve çocukları için özel yemek talebinde bulunan yolcularımızı eşsiz ikramlarımızla karşılıyoruz. Yetenekli şeflerimizin en taze malzemelerle hazırladığı enfes lezzetlerle seyahatinizi ziyafete dönüştürüyoruz.

Bilmeniz gerekenler

  • Özel yemek talebinizi uçuşa en geç 24 saat kala internet sitemiz, mobil uygulamamız, çağrı merkezimiz ya da satış ofisimizden iletmeniz gerekir.
  • Uçaklarımızı alerjenlerden arındırmayı taahhüt edemediğimiz için, herhangi bir alerjik reaksiyonla ilgili sorumluluk kabul edemiyoruz. Belirli bir gıdaya alerjisi olan yolcularımız, kendilerine uygun olan özel yemek seçeneğini aşağıdaki seçenekler arasından belirleyebilir ya da rezervasyon esnasında seçebilir.
  • Türk Hava Yolları uçuşlarında servis ettiğimiz yemekler İslami usullere göre hazırlandığından tekrar Müslüman yemeği talep etmenize gerek yoktur.
  • Özel yemek servisimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz sık sorulan soruları inceleyebilirsiniz.
  • Economy Class ve Business Class’ta seyahat eden yolcularımıza sunduğumuz menü içerikleri farklılık gösterir. Uçak içi ikram sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Fındık ve fıstık alerjiniz varsa aşağıdaki bilgi kutucuğuna mutlaka göz atın.

Fındık ve fıstık alerjisi alerjisi olan yolcularımızın dikkatine

Ciddi alerjik reaksiyonlar uçuşta nadir görülmekle birlikte bildiğiniz spesifik bir alerjiniz mevcut ise (gıda alerjisi, fındık ve fıstık alerjisi gibi) yolculuk öncesi lütfen doktorunuzla görüşün ve seyahat risklerini birlikte değerlendirin. 

Bulunduğunuz ortamda tüketilen fındık, fıstık ve türevi kuruyemişlere karşı ciddi alerjik reaksiyon gösteriyorsanız doktor raporunuzu, doktorunuzun reçetelediği epinefrin/adrenalin oto enjektör ve varsa diğer ilaçlarınızı mutlaka el bagajınızda bulundurunuz. Oto enjektöre ait reçetenizin ve doktor raporunuzun yanınızda olması havalimanı güvenlik geçiş noktalarında problem yaşamamanız ve uçuş öncesi alınacak tedbirlerin kontrolü için gerekmektedir. İleri derecede fındık ve fıstık alerjisi olan yolcularımız, doktor raporunu yanlarında taşımamaları halinde uçuş emniyetleri düşünülerek uçuşa kabul edilmeyebilir. 

Eğer fındık ve fıstık alerjiniz varsa olası acil müdahale gerektiren durumlara karşı kabin ekibine alerjinizin olduğu bilgisini vermeli, ilaçlarınızın olduğu el çantanızı ve acil durumda yapılması gerekenleri belirten doktor notunuzu uçağa biniş anında göstermelisiniz. Kabin ekibimiz ilkyardım eğitimi almaktadır, ancak ciddi alerjiniz varsa bu konuda size yardımcı olabilecek bir yakınınız ile seyahat etmenizi tavsiye ederiz. 

Uçuşlarımızda sunduğumuz ikramlarımız fındık ve fıstık gibi kuruyemişler içerebilir. Fındık ve fıstık alerjisi olan yolcularımızın uçuşlarından 48 saat öncesine kadar Türk Hava Yolları satış kanalları aracılığıyla bilgi vermesi durumunda, uçuşa alerjileri olan gıda yüklenmeyecektir. Yine de diğer yolcuların yanlarında bu kuruyemişleri içeren gıdalar getirmeyeceklerinin ve uçuş esnasında havalandırma sistemi aracılığıyla kuruyemiş partiküllerinin uçak içinde yayılamayacağının garantisini veremeyiz. 

Uçuşunuzda alınan önlemlere rağmen uçaklarımızı fındık ve fıstık gibi kuruyemişlerden arındırmayı taahhüt edemediğimiz için herhangi bir alerjik reaksiyonla ilgili sorumluluk kabul edememekteyiz.

Sağlık durumuna özel seçimler

Diyabetik yemek (DBML)Diyabet rahatsızlığı (şeker düzeyleri yüksek) olan yolcularımız için hazırlanır.

Çok az miktarda şeker ve dengeli miktarlarda protein, yağ, lif ve kompleks karbonhidratlar içeren ikramlar servis edilir.

Kızartılmış yiyecekler servis edilmez. Yağsız et ve süt ürünleri, derisiz kümes hayvanları, balık ve deniz ürünleri, sebzeler, meyveler, tam tahıllı ekmekler ve tahıl ürünleri ikram edilir.

Az tuzlu yemek (LSML)Kardiyovasküler ve/veya böbrek rahatsızlı olan yolcularımız için hazırlanır.  

Tuzla pişirilmiş ya da tütsülenmiş yiyecekler, ançüez, zeytin, işlenmiş peynirler, kendiliğinden mayalanan un ve kabartma tozu gibi fırın ürünleri, bulyon ve soslarla hazırlanmış yiyecekler servis edilmez. Tuzsuz margarin, düşük sodyumlu kahvaltılık ürünler, düşük sodyumlu peynirler, sarımsak, soğan ve kerevizle hazırlanmış yiyecekler ikram edilir.

Sindirimi kolay yemek (BLML)Sindirim sistemi rahatsızlığı olan yolcularımız için hazırlanır. Baharatız ve yağ oranı düşük ürünler içerir. Diyet lifi azdır.

İçeriğinde çeşnili yiyecekler, karabiber, kırmızıbiber, karnabahar ve kabak gibi gazlı sebzeler, kafeinli içecekler ve kızarmış yiyecekler bulunmaz. Kafeinsiz çay ve kahve ikram edilir.

Glutensiz yemek (GFML)Gluten alerjisi ya da intoleransı olan yolcularımız için hazırlanır. İkram içeriğinde buğday esaslı ürünler bulunmaz.

Buğday, buğday unu, çavdar, yulaf, arpa, makarna, ekmek, galeta, hamur işi, kekler, pastalar, glutenli kahvaltılık gevrekler, krema, et tadı veren katkı maddeleri, kuruyemiş, malt ürünler ve gluten içeren çikolatalar servis edilmez. Taze meyve ve sebzeler, pirinç patlağı, glutensiz kahvaltılık gevrek, soya sütü; patates, soya ve pirinç unları, süt ürünleri, hint irmiği ve yağla hazırlanmış yiyecekler ikram edilir.

Az laktozlu yemek (NLML)Laktoz intoleransı, süt ve süt ürünleri alerjisi olan veya bu ürünleri yolcularımız için hazırlanır.

İçeriğinde süt, yoğurt, peynir, yumurta, dondurma, tereyağı bulunan yiyecekler; bisküvi, kek, kremalı ya da paneli sebzeler ve etler, süt ürünleriyle hazırlanan ekmekler, omletler, krepler, hazır çorba ve kahveler, çikolatalar servis edilmez. Et ve kümes hayvanları, taze sebzeler, laktozsuz meyveler, süt yerine soyalı içecekler, süt ürünü içermeyen kahve kremaları ikram edilir

Düşük kalorili yemek (LCML)Düşük kalorili diyet yapan yolcularımız içinhazırlanır. Yağ ve karbonhidrat oranı düşük, posası yüksek yiyecekler içerir.

Kızarmış, yağlı, soslu, şekerli yiyecekler servis edilmez. Yağsız etler ve süt ürünleri, taze meyve ve sebzeler, tahıllı ürünler, tatlandırıcılar ikram edilir.

Az yağlı yemek (LFML)Yemeklerinde yağlı yemek miktarını en az seviyede tüketmesi gereken yolcularımız için hazırlanır.

Kızarmış, yağlı, krema ve peynir soslu, yumurta sarısı ve sakatat içeren yiyecekler, deniz ürünleri, balık yumurtası ve havyar, işlenmiş ve katkı maddeli yiyecekler servis edilmez. Yağsız etler, derisiz kümes hayvanları, taze meyve ve sebzeler, tam tahıllı ekmekler, az yağlı süt ürünleri ve soslarla hazırlanmış yiyecekler ikram edilir.

Çiğ sebze-meyve yemeği (RVML)Pişmemiş sebzelerle birlikte çeşitli taze meyveleri tercih eden yolcularımız için hazırlanır.

İçeriğinde kafeinli içecekler; işlenmiş, katkı maddeleri ve koruyucu maddeler bulunmaz. Çiğ sebze ve meyveler, taze meyve suları ikram edilir.

Meyve çeşitlerinden oluşan yemek (FPML)Bu yemek diyet nedeniyle sipariş edilebilir.

Koruyucu ve katkı maddesi içeren yiyecekler servis edilmez. Taze ya da sülfit kullanılmadan kurutulmuş meyveler ikram edilir.

Dini inanışa özel seçimler

Koşer yemeği (KSML)Yiyecekler, Yahudi yolcuların perhiz kuralları ve geleneklerine göre hazırlanır.

Koşer mutfağına uygun olarak hazırlanan yiyeceklerimiz paketlendikten sonra iki kez mühürlenir.

Hint tipi vejetaryen yemeği (AVML)Çoğunlukla aromatik ve baharatlı tatları içeren Hindistan mutfağına ait bu yemek vejetaryen yolcularımız için hazırlanır.

İçeriğinde kümes hayvanları, hayvansal yağlar, yumurta ve balık da dâhil olmak üzere et ve et ürünleri bulunmaz. Protein, demir ve kalsiyum bakımından zengin süt ürünleri, bakliyatlar, sebzeler ve kuruyemişler servis edilir.

İçeriğinde sığır eti kullanılmayan ve vejetaryen olmayan Hint tipi yemek (HNML)Hindu kurallarına uygun olarak vejetaryen olmayan yolcularımız için servis edilir.

İçeriğinde sığır eti, dana eti, çiğ ya da tütsülenmiş balık olan yiyecekler bulunmaz. Kuzu eti, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri, körili ve baharatlı yiyecekler ikram edilir.

Jain-vejetaryen Hindu yemeği (VJML)Jain prensipleri göre katı kurallara bağlı vejetaryen yolcularımız için çeşitli Hint sosları ve baharatlarıyla hazırlanır.

Kümes hayvanları, et, balık, deniz ürünleri, yumurta, köklü ve soğanlı sebzeler, süt ürünleri servis edilmez. Meyve, sebze, baharatlar, tofu, bakliyatlar, pirinç ve tahıllarla hazırlanmış yiyecekler ikram edilir.

Beslenme tipine özel seçimler

Koyu kurallara bağlı vegan yemeği (VGML)Hayvansal besinleri tüketmeyen yolcularımız için hazırlanır.

İçeriğinde hayvansal gıdalar (et ve et ürünleri, bal, yumurta, süt ürünleri, balık, kümes hayvanları) bulunmaz. Mercimek, tofu, fasulye gibi yüksek proteinli yiyecekler, demir ve kalsiyum bakımından zengin sebze, meyve ve kuruyemişler ikram edilir.

Sebze ve meyvelerle hazırlanan vejetaryen yemeği (VOML)Doğu tarzı yemekleri tercih eden vejetaryen yolcularımız için hazırlanır.

Et, kümes hayvanları, balık, deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünleriyle hazırlanmış yiyecekler servis edilmez. Meyve, sebze ve baharatlarla hazırlanan yiyecekler ikram edilir.

Yumurta ve süt ürünü kullanılabilen vejetaryen yemeği (VLML)Yumurta ve süt ürünleri gibi bazı hayvansal ürünleri tüketen vejetaryen yolcularımız için hazırlanır.

Et ve et ürünleri, balık, kümes hayvanları ile hazırlanmış yiyecekler servis edilmez. Yüksek proteinli süt ürünleri, demir ve kalsiyum bakımından zengin sebze, meyve ve bakliyatlar, yumurta, vejetaryen tipi peynir içeren yiyecekler sunulur.

Bebek ve çocuklara özel seçimler

Bebek yemeği (BBML)İki yaşından küçük bebek yolcularımız için cam kavanozlarda bebek maması sunulur. 

*Bebeğinizin alışık olduğu sıvı ya da katı bebek mamalarını en fazla 100 ml'lik kaplarda yanınızda da getirebilirsiniz.

İçeriğinde kemikli etler, baharatlı yiyecekler, buğday, gluten, balık, yumurta, asitli meyveler, sığır eti bulunmaz. Meyve, sebze, et püresi ve tatlılar ikram edilir.

Çocuk yemeği (CHML)2 - 12 yaş arasındaki çocukların beslenmesine uygun olarak hazırlanıp servis edilir.  

Kılçıklı balıklar, kemikli etler, kuruyemiş ve çekirdekler, baharatlı yemekler, soslu yemekler ve sert şekerler servis edilmez. Havuç çubukları, peynir, kraker, elle yenen yemekler, taze meyve ve meyve suları ikram edilir.