Skip to main content

Bir bakışta Aşkabat


Türkmenistan’da bulunan Aşkabat beyaz mermer yapıları, cetvelle çizilmiş izlenimi veren yolları, tertemiz havasıyla farklı bir deneyim yaşamanız için sizleri bekliyor. Diğer Orta Asya şehirlerinden farklı olan Aşkabat, depreme dayanıklı modern binalarla donatıldığından, şehir planlamacılığı konusunda dünyaya örnek teşkil ediyor. Şehirde kullanılan doğal gaz türü dünyanın en temiz enerji kaynağı olarak adlandırılıyor. Bu yüzden şehirdeki tertemiz hava, geziniz sırasında size eşlik edecek. Eğer Aşkabat’ın geniş yollarında gezmeye hazırsanız, şehrin yürümek için fazla büyük olduğunu belirtelim. Aşkabat’a doğru yola çıkın, ciğerlerinize temiz havayı çekin ve keyifli bir geziye hazır olun.

Aşkabat size ne vadediyor:


Tarih ve sanat

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Mary (375 km)
Tejen (227 km)
Serdar (217 km)
PARA BİRİMİ
Türkmenistan manatı (TMT)

ÜLKE KODU
+993

ELEKTRİK ENERJİSİ
C, F

ZAMAN DİLİMİ
GMT +5

ORT. KAHVE FİYATI
€2.25

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
€30.86

Ocak
2.8 °C
Şubat
4.4 °C
Mart
10 °C
Nisan
17.8 °C
Mayis
23.3 °C
Haziran
28.3 °C
Temmuz
30.6 °C
Ağustos
28.3 °C
Eylül
23.3 °C
Ekim
16.1 °C
Kasım
10.6 °C
Aralık
5 °C

Aşkabat Havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Aşkabat Havalimanı’ndan şehir merkezine 2 numaralı terminal çıkışında bulunan duraktan 1 ve 22 numaralı otobüslere binerek ulaşabilirsiniz. Otobüslerle şehir merkezine ulaşım için 0,3 manat ödersiniz ve yolculuğunuz yaklaşık 30-35 dakika sürer. Otobüsler saat 23.00’a kadar sefer yapar.

Havalimanından ortalama süre: 30–35 dakika

Havalimanından uzaklık: 12 km

TAKSİ:

Havalimanında 7/24 hizmet veren taksilerle de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli 10-12 dolardır ve yolculuğunuz ortalama 20-25 dakika sürer. Taksilerin ücreti gece saatlerinde daha pahalı olabileceğinden pazarlık yapmanız gerekebilir.

Ortalama taksi fiyatı: 10–12 Amerikan doları

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortaklarımız Avis ve Budget'ın avantajlı araç kiralama seçenekleriyle, yeni rotaları keşfetmenin heyecanını yaşayın. Miles&Smiles üyeleri, yurt içi ya da yurt dışında Avis veya Budget aracılığıyla araç kiralayarak binlerce ekstra Mil kazanma ve çeşitli indirimlerden yararlanma fırsatını yakalayabilir.

Ortalama araç kiralama fiyatı: N/A

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör