Skip to main content

Bir bakışta Bağdat


Abbasi Halifesi Mansur tarafından kurulduğunda ilk adı Arapçada “barış kenti” anlamına gelen Medine’t üs Selam, daha sonra adı Bağdat olan şehir, kuruluşundan günümüze Ortadoğu’nun en önemli merkezlerinden biri oldu. Aynı zamanda uğruna en çok savaşılan topraklardan biri olan Irak’ın en önemli şehri Bağdat, yalnızca bu özelliğiyle değil, farklı uygarlıklarla yoğrulan kültürüyle de öne çıktı. Ortaçağ’da hiçbir şehrin nüfusu 100 bini geçmezken, Bağdat 1 milyondan fazla nüfusuyla o dönemin en büyük ve en zengin şehirlerindendi. Bir daha o dönemdeki ihtişamına kavuşamasa da bugün şehirde tahrip edilmemiş birkaç tarihi yapı bulabilmeniz mümkün. Bir zamanların bu büyülü Ortadoğu kenti günümüzde yıkımın ve savaşın başkenti olsa da Zümrüdüanka misali küllerinden doğmaya devam ediyor.

Bağdat size ne vadediyor:


Tarih ve sanat

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Samarra (131 km)
Ramadi (123 km)
Karbala (102 km)
PARA BİRİMİ
Irak dinarı (IQD)

ÜLKE KODU
+964

ELEKTRİK ENERJİSİ
C, D, G

ZAMAN DİLİMİ
GMT +3

ORT. KAHVE FİYATI
N/A

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
N/A

Ocak
11 °C
Şubat
13.5 °C
Mart
18 °C
Nisan
23.5 °C
Mayis
29.5 °C
Haziran
34 °C
Temmuz
37 °C
Ağustos
36.5 °C
Eylül
32.5 °C
Ekim
25.5 °C
Kasım
17 °C
Aralık
12.5 °C

Bağdat havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Bağdat Havalimanı’ndan şehir merkezine toplu taşıma imkânı bulunmuyor. Ancak her 30 dakikada bir hareket eden otobüslerle ücretsiz olarak havalimanının dışına çıkabilir ve buradan şehir merkezine taksiyle devam edebilirsiniz.

Havalimanından ortalama süre: -

Havalimanından uzaklık: -

TAKSİ:

Havalimanından şehir merkezine 7/24 hizmet veren taksilerle ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli ortalama 25 dolardır.

Ortalama taksi fiyatı: 25 dolar

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortaklarımız Avis ve Budget'ın avantajlı araç kiralama seçenekleriyle, yeni rotaları keşfetmenin heyecanını yaşayın. Miles&Smiles üyeleri, yurt içi ya da yurt dışında Avis veya Budget aracılığıyla araç kiralayarak binlerce ekstra Mil kazanma ve çeşitli indirimlerden yararlanma fırsatını yakalayabilir.

Ortalama araç kiralama fiyatı: N/A

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör