Skip to main content

Bir bakışta Batum


Ayrıca Türk vatandaşlarının Batum’a vizesiz, pasaportsuz, sadece kimlikleriyle girebildiğini de hatırlatalım. Bir Yunan kolonisi olarak Batis ismiyle kurulan kent 17. yüzyılda Osmanlı, 1873 yılında ise Rus hâkimiyetine girdi. Daha sonra tekrar Türkiye sınırlarına dâhil olsa da bu çok sürmedi ve Batum tekrar Sovyetler Birliği’ne dâhil oldu. Bugün Gürcistan sınırları içinde bulunan liman kenti, Azeri petrolünün dünyaya yayılması açısından kilit konumda bulunuyor. Batum, dil konusunda hiç zorluk çekmeyeceğiniz bir şehir. Çünkü son yıllarda hızla artan turizm trafiğinden dolayı şehrin sakinlerinin neredeyse yarısı Türkçe konuşabiliyor. Sizi, mimari harikası yeni binaların hızla çoğaldığı, Karadeniz’in eşsiz güzelliğiyle büyüleyen, sokaklarında gezerken kendinizi bir Avrupa şehrinde hissedeceğiniz Batum’u daha yakından tanımaya davet ediyoruz.

Batum size ne vadediyor:


Tarih ve sanat Plaj Eğlence ve alışveriş

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Poti (72 km)
Samtredia (114 km)
Akhaltsikhe (163 km)
PARA BİRİMİ
Gürcistan larisi (GEL)

ÜLKE KODU
+995

ELEKTRİK ENERJİSİ
C, F

ZAMAN DİLİMİ
GMT +4

ORT. KAHVE FİYATI
N/A

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
N/A

Ocak
8.5 °C
Şubat
9.5 °C
Mart
11 °C
Nisan
13 °C
Mayis
17.5 °C
Haziran
21 °C
Temmuz
23.5 °C
Ağustos
25 °C
Eylül
21.5 °C
Ekim
16.5 °C
Kasım
13 °C
Aralık
9 °C

Batumi havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Havalimanından Batum şehir merkezine, 07.00-22.30 saatleri arasında hizmet veren 9 ve 10 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık 5 km’dir ve yolculuğunuz yaklaşık 15 dakika sürer.

Havalimanından ortalama süre: 15 dakika

Havalimanından uzaklık: 5 km

TAKSİ:

Otobüs bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız havalimanında 7/24 hizmet veren taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli ortalama 12 TL’dir.

Ortalama taksi fiyatı: 12 Türk lirası

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortaklarımız Avis ve Budget'ın avantajlı araç kiralama seçenekleriyle, yeni rotaları keşfetmenin heyecanını yaşayın. Miles&Smiles üyeleri, yurt içi ya da yurt dışında Avis veya Budget aracılığıyla araç kiralayarak binlerce ekstra Mil kazanma ve çeşitli indirimlerden yararlanma fırsatını yakalayabilir.

Ortalama araç kiralama fiyatı: N/A

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör