Skip to main content
Video

UÇUŞ KORKUSU

Uçmak, bazı insanların korkmasına ve gerilmesine neden olabiliyor. Bunun nedenleri arasında kontrolü kaybetme, kapalı alanda kalamama, panik atak, yükseklik ya da yaşam kaybı korkusu öne çıkıyor. Genellikle uçuş hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığı için korku duyuluyor. Oysa uçaklar son derece güvenli ve keyifli ulaşım araçları. Uçuşlar hakkında daha fazla bilgi edinerek ve biraz sabrederek bu korkuyu yenmek mümkün.


Uçuş korkusuna karşı alabileceğiniz önlemler

Uçuş korkusunu yenmenin en iyi yolu zihni dağıtmak ve stresi kontrol etmektir. Aşağıdaki teknikleri uygulayarak uçuşunuzun rahat ve keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.

  • Duygularınızın yerine mantığınıza kulak verin. Veriler, uçuşunuzun %99,9 oranında sorunsuz geçeceğini gösteriyor.
  • Endişelendiğinizde kendinize güvende olduğunuzu söyleyin. Vardıktan sonra yaşayacağınız eğlenceli anları düşünmeye çalışın.
  • Sizi tedirgin eden bir durum olursa bunu uçuş görevlisiyle paylaşın. Alacağınız mantıklı bir açıklama rahatlamanızı sağlayabilir.
  • Seyahat ederken kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak özel eşyalarınızı yanınızda bulundurun. Küçük bir battaniye, yastık, şal, terlik ya da tişört… Ayrıca sevdiğiniz bir pelüş oyuncak ya da yiyecek sizi mutlu ederek rahatlatabilir.
  • Uçak içi eğlence sistemimizdeki sakinleştirici müzikleri ya da doğa seslerini dinleyerek rahatlayın. Gözlerinizi kapatın, battaniyenizi yukarı çekin, vücudunuzu rahat bırakın ve derin bir nefes alın. Sadece dinlediğiniz müziğe ya da seslere odaklanın.
  • Uçak içi eğlence sistemimizdeki sakinleştirici müzikleri ya da doğa seslerini dinleyerek rahatlayın. Gözlerinizi kapatın, battaniyenizi yukarı çekin, vücudunuzu rahat bırakın ve derin bir nefes alın. Sadece dinlediğiniz müziğe ya da seslere odaklanın.
  • Strese neden olan fazla enerjinizi atmak için kabin içinde egzersizler yapın. Ayağınızdan başlayarak tüm vücudunuzu yukarı kaldırıp gerginleştirin ve bütün kaslarınızı olabildiğince sıkın. Vücudunuzu mümkün olduğu kadar bu şekilde tutun ve sonra kaslarınızı yavaşça rahat bırakın. Biraz su için, birkaç derin nefes alın ve gerektiğinde bu egzersizi tekrarlayın.
  • Kalkıştan sonra dikkatinizi dağıtacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. Film izleyebilir, müzik dinleyebilir, yemek yiyebilir, kitap ya da dergi okuyabilirsiniz. Dikkatinizin farklı yönlere kayması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Ayrıca sohbet etmek, bulmaca çözmek, oyun oynamak, tablet ya da bilgisayar kullanmak da sizi rahatlatabilir.
  • Uçmayı sevdiğinizi düşünün. Düşüncelerinizi pozitif tutun ve gülümseyin. Koltuğunuza oturun, güvende olduğunuzu hissedin.
  • Uyumaya çalışın. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda uyumanın iyi bir seçenek olduğunu unutmayın.

Uçuş Korkusunu Yenme Programı

Profesyonel destek eşliğinde uçuş korkunuzu yenmek için Türk Hava Yolları Havacılık Akademisinin sunduğu Uçuş Korkusunu Yenme Programı’na kaydolabilirsiniz. Pilot,teknik eğitmen, kabin eğitmeni ve psikolog’lardan oluşan uzman ekipten yardım alarak bu korkunun üstesinden gelebilirsiniz.

Detaylı bilgi