Skip to main content

Bir bakışta Varna


Bulgaristan’ın en büyük üçüncü şehri olan Varna Karadeniz kıyısındaki en büyük şehir olma özelliği taşıyor. Ekonomik, tarihsel ve kültürel önemi nedeniyle Varna, “Bulgaristan’ın deniz başkenti” şeklinde de anılıyor. Doğasıyla göz kamaştıran kentin MÖ 6. yüzyılda Miletliler tarafından kurulduğu biliniyor. Geçmişte adı “deniz kenti” anlamında “Odesos” olan Varna, Karadeniz’deki en önemli liman ve şehir olma özelliğini kurulduktan sonra kısa sürede ediniyor. Bulgaristan’ın ticaret ve ulaşım merkezi olan Varna Avrupa’yı Asya’ya bağlayan demiryolu, havayolu ve limanıyla 35 ülke ve 100’den fazla şehre ulaşım imkânı sunuyor. Günümüzde kültürel birikimiyle öne çıkan kent, mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Varna size ne vadediyor:


Tarih ve sanat Doğa ve vahşi yaşam Yüzme Plaj Orman

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Shumen (89 km)
Dobrich (52 km)
Burgas (115 km)
PARA BİRİMİ
Bulgar levası (BGN)

ÜLKE KODU
+359

ELEKTRİK ENERJİSİ
C, F

ZAMAN DİLİMİ
GMT +2

ORT. KAHVE FİYATI
N/A

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
N/A

Ocak
2.2 °C
Şubat
3.3 °C
Mart
5.6 °C
Nisan
11.1 °C
Mayis
15.6 °C
Haziran
20 °C
Temmuz
22.2 °C
Ağustos
22.2 °C
Eylül
18.9 °C
Ekim
13.9 °C
Kasım
9.4 °C
Aralık
5 °C

Varna Havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Varna Havalimanı’ndan şehir merkezine 409 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık 10 km’dir ve yolculuğunuz yaklaşık 15 dakika sürer.

Havalimanından ortalama süre: 15 dakika

Havalimanından uzaklık: 10 km

TAKSİ:

Otobüs bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız havalimanında 7/24 hizmet veren taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli ortalama 10 avrodur.

Ortalama taksi fiyatı: 10 avro

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortaklarımız Avis ve Budget'ın avantajlı araç kiralama seçenekleriyle, yeni rotaları keşfetmenin heyecanını yaşayın. Miles&Smiles üyeleri, yurt içi ya da yurt dışında Avis veya Budget aracılığıyla araç kiralayarak binlerce ekstra Mil kazanma ve çeşitli indirimlerden yararlanma fırsatını yakalayabilir.

Ortalama araç kiralama fiyatı: N/A

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör