Skip to main content

Kayıtlı bagaj

Yolculuğunuz sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için kayıtlı bagajlarla ilgili tüm uyarılarımızı bu başlıkta ve kısıtlamalar sayfamızda inceleyebilirsiniz.

Kayıtlı bagaj hesaplama aracı

Destinasyon bazlı kayıtlı bagaj haklarını incelemek ve ekstra bagaj ücretlerini öğrenmek için bagaj hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. Bazı koşul ve haklar uçuşa bağlı olarak farklılık gösterebileceği için en doğru detaylara, rezervasyon ve bilet üzerindeki bagaj bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

*Bagaj hesaplama aracımız ile gösterilemeyen istisnai durumlar aşağıdaki gibidir.


Hesaplama

Bagaj kuralları

 • Tüm uçuşlarımızda tek parça bagajınızın ağırlığı en fazla 32 kg olabilir. 32 kg’dan ağır bagajlarınızı tek parça olarak uçuşa kabul edemiyoruz.
 • Seyahat ettiğiniz ülkeye girişte sorun yaşamamak için taşınması kısıtlı ya da yasak olan gıda maddelerini bulundurmadığınızdan emin olmalısınız.
 • Bebek yolcularımızın her uçuşta 10 kg, parça bagaj uygulaması kapsamındaki uçuşlarda 23 kg ağırlığında bir parça bagaj hakkı bulunur. Ayrıca tüm uçuşlarda boyutları 115 cm’yi geçmeyen bir puset taşıyabilirler. Çocuk yolcularımızın bagaj hakkı, yetişkin yolcularımızla aynıdır.
 • Başka bir hava yolu ile ortak (interline) olarak gerçekleştirdiğimiz yurt dışı uçuşlarda hangi hava yolunun bagaj kurallarının geçerli olacağına IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) tarafından belirlenen yöntemler çerçevesinde karar verilir. Bu kurallar çerçevesinde taşınabilecek bagaj hakları konusunda en önemli taşıyıcının (MSC) uygulamaları geçerli olur. En önemli taşıyıcı (MSC) genelde en uzun bacağı uçan hava yoludur ancak bazı istisnalar olabilir.
 • ABD kalkışlı/varışlı birden fazla taşıyıcının yer aldığı (interline) uçuşlarda US DOT (US Department of Transportation) uygulamaları, Kanada kalkışlı/varışlı birden fazla taşıyıcının yer aldığı (interline) uçuşlarda CTA (Canada Transportation Agency) uygulamaları geçerlidir. Buna göre ilgili noktalara seyahatlerinizin ilk parkurunu gerçekleştiren taşıyıcının (First Marketing Carrier) kuralları tüm seyahat için geçerlidir. Bu taşıyıcı dilerse en önemli taşıyıcının (Most Significant Carrier) kurallarının uygulanmasını da tercih edebilir.
 • Dış hat uçuşlarında bagaj hakkı bilgilerine kg konsept ve parça konsept uçuş noktalarının listelerinden ulaşıp kontrol edebilirsiniz.
 • İç hat uçuşlarında parça bagaj konsepti uygulanmayacak olup, kilogram konsepti ile devam edilecektir.

Kısıtlanmış malzemeler ve kabulleri

 • Kayıtlı bagajınızda (uçak altı) akma, sızma ve bulaşma riski olan sıvı ve yarı katı haldeki maddeler, uygun paketleme yapılması (kırılma, akma, bulaşma ve sızdırmalara karşı önlem alınması) durumunda uçuşa kabul edilir. 
 • Taşınacak olan sıvı malzemenin ambalajı, sıvıyı içinde muhafaza edebilecek şekilde vakumlu, sızdırmaz, kilitli ya da yapışkanlı poşete konulmalı ve koruyucuyla desteklenmelidir. Bagaj niteliği taşımayan karton/teneke kutu, çuval, naylon torba veya bidon içerisinde taşınan akma, sızma ve bulaşma riski olan eşyalar kabin bagajı ya da serbest bagaj içinde hiçbir şekilde uçağa kabul edilmez. 
 • Kayıtlı bagajınızda taşınacak sıvı miktarı (katkı maddesi içermeyen su hariç) her biri maksimum birer litrelik sızdırmaz paketler halinde toplamda 5 litreyi aşamaz. 
 • Seyahat etmeden önce bagaj taşınmasına ilişkin önemli noktalar için kısıtlamalar sayfamıza göz atabilirsiniz.

Spor ekipmanları, müzik ekipmanları ve ekstra bagaj

 • Yolcularımız uçuşlarında spor ekipmanlarını taşımak istediklerinde, sunduğumuz özel hizmetlerden yararlanabiliyor. Ekipmanlarınızın gittiğiniz her noktaya uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlıyor, kayak ve golf gibi birçok spor dalına ait ilk takımları dış hatlarda ücretsiz taşıyoruz. Spor ekipmanlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için spor ekipmanları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Ücretsiz bagaj hakkınızı aşmanız durumunda bagajınız ekstra bagaj olarak değerlendirilir. Fazla bagajlarınız için online kanallarımız ve satış ofislerimizden ekstra bagaj hakkı satın alabilirsiniz.

Ekstra bagaj satın al